Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нобеловият лауреат Робърт Шилер предсказва "пълен колапс" на биткойна

Снимка: Ройтерс

Биткойнът може да "се срине напълно", въпреки че може да продължи да съществува в продължение на един век, заяви нобеловият лауреат Робърт Шилер, сравнявайки истерията около криптовалутите с т.нар. "Мания по лалета" в Холандия преди близо 400 години.

Биткойнът може напълно да се срине и да бъде забравен и смятам, че това би бил един добър резултат, но негово съществуване може продължи дълго време, дори 100 години, заяви професор Робърт Шилер от Йейлският университет в интервю за телевизия CNBC, дадено от Давос, Швейцария, където след дни стартира ежегодния Световен икономически форум. 

Това ми напомня за манията по луковиците на лалетата в Холандия преди близо 400 година, отбеляза той. Манията по лалета е период от Нидерландския Златен век, по време на който цените на договорите за покупка на луковици на наскоро появилите се в Западна Европа лалета достигат изключително високи равнища, след което биват последвани от внезапен драматичен спад. В кулминационния момент на тази истерия през февруари 1637 година договорите за луковици се продават на цени, надхвърлящи 10 пъти годишния доход на обучен занаятчия, преди да последва ценови колапс. Обикновено се приема, че това е първият регистриран икономически и ценови балон в световната история.

Шилер, който бе съвместен носител на Нобеловата награда за икономика през 2013-а година, посочи, че реално биткойнът няма никаква стойност, освен ако няма общ консенсус, че има стойност. За разлика от криптовалутите, активи като златото биха имали поне някаква стойност, дори ако хората не гледат на тях като на инвестиция, добави видният икономист.

Бизнес телевизията CNBC уточни, че интервюто с Нобеловият лауреат е било проведено преди масовите разпродажби на криптовалутите през настоящата седмица, които бяха провокирани от опасения за налагането на строга регулация и дори закриване на някои от електроните борси за търговия в Южна Корея и Китай.

Наскоро и известният инвеститор-милиардер Уорън Бъфет предупреди, че дигиталните валути ще имат лош край и с оглед на това той няма да инвестира никакви средства в тях.

                                                                                                                    Графика на биткойн / щатски долар

Снимка

В петък пазарите на криптовалути опитват известна стабилизация след истинската "кървава баня" която се разрази по-рано през седмицата. Цената на биткойн на спот пазара е около 11 580 долара, според данни на CoinDesk, след като само в рамките между понеделник и сряда, водещата дигитална валута се обезцени с повече от 30%, падайки дори за кратко под психологическата бариера от 10 000 долара. Трябва да се има предвид, че точно преди месец (на 17-ти декември), биткойнът поскъпна за кратко към 19 625 долара, доближавайки психологическата бариера от 20 000 долара.

Биткойн фючърсите с доставка през февруари, търгувани на борсата Cboe, се понижават с 1,15% към 11 630 долара, докато януарските фючърси, търгувани на борсата CME, се понижават с 1,9% към 11 590 щатски долара.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна