Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петролът поскъпва до най-високи нива от декември 2014 година насам

МАЕ: ОПЕК и нейните съюзници изпълниха мисията за намаляване на петролните запаси

Търговският спор между САЩ и Китай обаче може да навреди на солидното потребление на петрол

Международна агенция по енергетика

ОПЕК и нейните съюзници изглежда са изпълнили мисията си да приведат глобалните петролни складови запаси в желаните от тях нива, заяви в петък Международната агенция по енергетика (МАЕ), сигнализирайки, че петролните пазари могат да се окажат прекалено затегнати, ако предлагането продължава да бъде ограничавано и в бъдеще, съобщават Ройтерс и "Уолстрийт джърнъл".

В същото време обаче МАЕ предупреди, че здравото потребление на ценната енергийна суровина в световен план може да бъде силно увредено, ако продължава ескалацията на търговското напрежение между САЩ и Китай.

При представянето на своя редовен месечен доклад Международната агенция по енергетика, координираща енергийната политика на индустриално развитите държави, заяви, че световните складови запаси могат да спаднат към техните осреднени петгодишни нива още през месец май. Трябва да се има предвид, че ОПЕК използва именно данните за средните запаси в петгодишен период, за да определи дали има успех на нейната мисия за ограничаване на производството.

От януари 2017 година насам ОПЕК, Русия и други производители се договориха за ограничаване на добивите на суров петрол с около 1,8 млн. барела на ден, за да редуцират прекомерния излишък и за да подкрепят световните цени на петрола. Това доведе до поскъпване на петрола над 70 долара за барел през настоящия месец, давайки по този начин нов тласък на добивите на шистов петрол в САЩ.

През последните месеци обаче имаше срив в производството на петрол във Венецуела, която е членка на ОПЕК, като в същото време продължава да има проблеми и при добивите в Либия и Ангола. С оглед на това намаляване на производство, картелът произвеждаше през март 31,83 млн. барел дневно, което беше под договореното до края на годината ограничаване на добивите до 32,5 млн. барела.

Това даде основание на ОПЕК да заяви в четвъртък, че складовите петролни запаси в развития свят са вече с едва 43 милиона барела над техните осредни стойности през последните пет години. Според MAE пък запасите са с едва 30 млн. барела над петгодишните им средни стойности.

По-слабото производство в рамките на ОПЕК, което е под заложените от картела цели, би трябвало да означава, че светът ще трябва да използва наличните складови запаси, за да отговори на нарастващото търсене.

Според МАЕ, въпреки че производството извън ОПЕК вероятно ще нарасне с 1,8 млн. барела дневно през настоящата година (без промяна спрямо предходната прогноза), това няма да бъде достатъчно, за да посрещне по-силното търсене, което се очаква да се увеличи с 1,5 млн. барела на ден, или с около 1,5 на сто.

"Нашият баланс показва, че ако производството на ОПЕК остане постоянно през тази година и ако нашите перспективи за производство извън картела и за търсенето на петрол останат непроменени, през световните складови запаси могат да се понижават с около 600 хил. барела на ден през второто, третото и четвъртото тримесечие на 2018 година", прогнозира МАЕ.

Това ще представлява 0,6% от световното предлагане или около половината от сегашните съкращения на добивите в рамките на ОПЕК с близо 1,2 млн. барела на ден.

Международната агенция по енергетика обаче предупреди, че ескалиращото търговско напрежение между САЩ и Китай би представлявало реален риск за понижаване на последните прогнози на базираната в Париж организация.

Планираните от администрацията на Доналд Тръмп митнически тарифи за вноса на китайски стоки и ответните мерки, за които сигнализира Пекин, могат да отразят негативно върху световната икономика и да имат "сериозни последици за търсенето на петрол", се посочва в днешния доклад на организацията.

                                                   Графики на петрола сорт "брент" и на американския суров петрол

Снимка

МАЕ изчислява, че намаляването на растежа на световния брутен вътрешен продукт с 1% би намалило и ръста на търсенето на петрол с около 690 хил. барела на ден.

Цените на петрола се повишиха първоначално с около 0,5% като реакция на доклада на МАЕ, достигайки поредни най-високи нива от декември 2014 година насам, преди да бъдат парирани изцяло тези нови печалби след предупреждението на организацията относно търговското напрежение между САЩ и Китай.

Фючърсите на петрола сорт "брент" скочиха за кратко към 72,74 долара за барел, а тези на американския суров петрол – до 67,76 долара, достигайки най-високи нива от началото на декември 2014 година, след което те се върнаха обратно към сутрешните на нива отваряне съответно около 72,02 и 67,07 долара за барел.

В рамките на изминалата седмица фючърсите на американския лек суров петрол поскъпват с цели 8,6%, а на петрола сорт "брент" – със 7,7%, което може да се окаже най-солиден техен ръст от последната седмица на юли 2017 година.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна