Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петролът продължава да поскъпва към нови три и половина годишни върхове

Снимка: БГНЕС

Петролните фючърси продължава да поскъпват към нови най-високи нива от ноември 2014-а година насам с оглед на задълбочаващото се напрежение в Близкия изток. Решението на президента Доналд Тръмп да изтегли САЩ от международното споразумение за ядрената програма на Иран и заплахата за подновяване на "най-високо" ниво на икономическите санкции спрямо Техеран, провокираха в сряда солиден ръст с над 3% на петролните цени на световните стоковите борси.

Вчерашното драматично поскъпване на петрола беше подсилено и от данни на Енергийната информационна агенция (EIA), показващи намаляване на складовите петролни запаси в САЩ за последната седмица до 4-ти май с близо 2,2 млн. барела, докато осреднените прогнози бяха за по-скромно понижение с около 500 хил. барела.

Притесненията, че предстоящото подновяване на американските санкции спрямо важния износител на петрол в лицето на Иран ще предизвика през втората половина на година дефицит на глобалните петролни пазари бяха подсилени по време на търговията в четвъртък от новини за ракетни удари на Израел по ирански цели в Сирия.

Израелските военни извършиха ракетни удари спрямо ирански цели в Сирия, след като заявиха, че иранските сили, базирани там, са изстреляли ракети по техни войници на Голанските възвишения. Отделно, подкрепените от Иран бунтовници "Хути" в Йемен изстреляха в сряда вечерта ракети към Саудитска Арабия. Това допълнително нагнетяване на напрежението в Близкия изток задълбочава възходящото движение на цените на петрола по време на днешната търговия.

Фючърсите на петрола сорт брент с доставка през юли поскъпват с 0,85% към 77,83 долара, докато фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през юни нараства с 0,87% към 71,75 долара за барел. Това са поредни най-високи нива и на двата типа водещи петролни фючърси от ноември 2014-а година насам.

Трябва да се има предвид, че опасенията, свързани с Иран и неговата ядрена сделка с основните световни сили, бяха ключови за рязко поскъпване на петрола към новите три и половина годишни върхове. Съединените щати планират да наложат нови санкции срещу Техеран, който осигурява около 4% от световните доставки на петрол.

В Китай, който е и най-големият купувач на ирански петрол, фючърсите на суровия петрол, търгувани на стоковата борса в Шанхай, нараснаха с над 4% към до рекордните на този етап 73,40 долара за барел. Това представлява най-солидно дневно рали, откакто през март започнаха да се търгуват китайските петролни фючърси, деноминирани в юани.

Мнозинството анализатори не се надяват, че евентуално противопоставянето на действията на американската администрация от страна на съюзници на САЩ може в крайна сметка да предотврати налагането на санкции спрямо Иран, които санкции могат да влязат в сила най-рано след шест месеца (след 180 дни).

"Европа и Китай няма да се борят срещу санкциите на САЩ. Ще мрънкат, но ще ги приемат. Няма никой, който реалистично се избере Иран за сметка на САЩ ", заяви пред Ройтрес енергийната консултантска компания FGE. "Ние смятаме, че предишният лимит за износ от Иран на 1 милион барела дневно (наложен при предишни санкции) ще бъде възстановена отново. Както и преди, може би ще са необходими няколко етапа на редуциране на иранския износ, за да се достигнат тези целеви нива ", допълниха от FGE и прогнозираха:

"Цените на петрола със сигурност ще продължават да се покачват, като е възможно отново да видим цени между 90 и 100 долара за барел".

В сряда американската банка Goldman Sachs заяви, че подновяването на санкциите и рисковете за петролните доставки в други части на света, особено тези от Венецуела, означава, че има голяма вероятност за по-високи цени от прогнозираното от нас поскъпване на петрола сорт брент през лятото към 82,50 долара за барел.

Заплахата от нови санкции спрямо Иран идват в момент, когато петролният пазар вече изглеждат притеснен от по-силното търсене, особено от Азия, на фона на споразумението на ОПЕК с ключови производители извън картела като Русия за ограничаване на добивите с около 1,8 млн. барела на ден.

Един от факторите, които биха могли да попречат на по-нататъшното затягане на петролните пазари и респективно на възходящото ценово движение, е увеличаването на производството в САЩ. Според последни данни на EIA, добивите на петрол в САЩ през последната седмица са нараснали до рекордни 10,7 млн. барела на ден. Това е с 27% над американските добиви повече от средата на 2016-а година и означава, че производството в САЩ е все по-близко до това на най-големия световен производител - Русия, който добива около 11 млн. барела дневно.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна