от 12.00 часа

Англия стигна първи полуфинал от 28 години

Англия победи Швеция с 2:0 и се класира за полуфиналите на световното първенство по футбол в Русия. Хари Магуайър даде аванс на англичаните в 30-ата минута, а Деле Али удвои в 59-ата.

Англия ще играе на полуфиналите срещу победителя от мача между домакините от Русия и Хърватия, които играят по-късно днес в Сочи. Отборът на Англия, световен шампион от 1966 година, за първи път достига до полуфиналите от 1990 година насам.

Швеция за последно игра на полуфинал през 1994 година, когато загуби с 0:1 от Бразилия. Тимът на Англия игра по-добре през първото полувреме и отправи повече удари към вратата на съперника.

В 19-ата минута англичаните създадоха първата голова опасност. Рахим Стърлинг получи пас от Джордън Хендерсън, след което напредна на скорост и стигна до границата на наказателното поле. Оттам той подаде на Хари Кейн, който стреля по земя, но топката премина встрани от вратата.

В 30-ата минута Англия откри резултата, а попадението падна след статично положение. Ашли Йънг центрира от корнер, а Хари Магуайър засече с глава, пращайки топката в левия ъгъл. Това е първи гол на централния защитник в 10 мача за националния отбор.

В края на полувремето Рахим Стърлинг пропусна две възможности да отбележи втори гол останал сам срещу Робин Олсен. При първия опит шведският вратар спаси удара му, а при втория беше блокиран и топката излезе в ъглов удар.

Първата по-сериозна опасност шведите създадоха две минути след началото на втората част. Маркус Берг засече с глава центриране отляво, но Джордан Пикфорд спаси с лявата ръка. В 59-ата минута Англия стигна до втори гол. Джеси Лингард центрира към далечната греда, където Деле Али изскочи зад гърба на отбраната и стреля с глава отблизо.

Три минути по-късно Пикфорд отново се намеси отлично и изби удар на Виктор Клаесон, след което Хендерсън блокира добавката на шведския национал. Десет минути след това Пикфорд отрази и удар на Маркус Берг, който стреля добре от десетина метра.

До края двата отбора намалиха темпото, не създадоха опасни ситуации пред двете врати и след успех с 2:0 Англия се класира за полуфиналите на шампионата в Русия.

Швеция - Англия - 0:2 (
0:1 Хари Магуайър 30

0:2  Деле Али 59

Швеция: Робин Олсен, Емил Крафт (85-Понтус Янсон), Андреас Гранквист, Лудвиг Аугустинсон, Виктор Линдельоф, Албин Екдал, Емил Форсберг (65-Мартин Олсон), Себастиан Ларсон, Виктор Клаесон, Маркус Берг, Ола Тойвонен (65-Джон Гуидети)

Англия: Джордан Пикфорд, Киърън Трипиър, Кайл Уокър, Джон Стоунс, Хари Магуайър, Джеси Лингард, Джордан Хендерсън (85-Ерик Дайър), Деле Али (77-Фабиан Делф), Ашли Йънг, Рахим Стърлинг (90-Маркъс Рашфорд), Хари Кейн