Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Понижение на молбите за помощи при безработица в САЩ до ново 49-годишно дъно от 201 хиляди

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Броят на американците, попълнили молби за помощ при безработица, се понижи през последната седмица до ново 49-годишно дъно, което е пореден ясен знак за продължаващото много силно представяне на пазара на труда във водещата световна икономика.

Заявките за социални помощи при безработица за седмицата до 15-и септември се понижиха с 3000 до 201 000 при осреднена прогноза на финансовите пазари за тяхно повишение до 210 000, показва проучване на Департамента по труда. По този начин молбите за помощи при безработица удариха за трета поредна седмица ново 49-годишно дъно, достигайки най-ниско ниво от седмица до 12-ти ноември 1969 година.

Молбите за помощи при безработица остават далече под важното ниво от 300 000 вече повече от три години (за 185-та поредна седмица), като това е най-продължителният период на толкова ниски заявки за социални помощи от 70-те години на миналия век, когато обаче населението и работната сила в САЩ бяха далеч по-малки по размер. Като процент от общата работна сила молбите за помощи при безработица остават в едно от най-ниските нива от 60-те години на миналия век.

Заявките за помощи при безработица на четириседмична осреднена база се понижиха за седмицата до 15-и септември с 2250 до 205 750, отбелязвайки най-ниско ниво от първата седмица на декември 1969-а година.

Продължаващите молби за помощи при безработица (за повече от една седмица) за седмицата до 8-и септември пък се понижиха с цели 55 000 до 1,645 милиона, достигайки ново 45-годишно дъно (най-ниско ниво от август 1973-а година). Продължаващите молби за помощи остават за 74-а поредна седмица трайно под важната бариера от 2 милиона броя – нещо, което се е случило за последно през далечната 1973-1974 година.

Днешните данни са поредно доказателство за продължаващо засилване на американския трудов пазар, като това беше потвърдено от официалните данни за пазара на труда и за нивото на безработица в САЩ през август (солидно повишение на неселскотопанската заетост с 201 хиляди и стабилизация на нивото на безработицата в близо двадесетгодишно дъно от 3,9%).

Трябва обаче да се има предвид, че тези ежеседмични данни е все още прекалено рано да отразят ефекта от урагана Флорънс, който навлезе в Северна Каролина миналия петък (14-ти септември). Част от бизнеса обаче преустанови работа още преди бурята да стигне до сушата, докато други бяха принудени да затворят в резултат на вредите, нанесени от наводненията. Това означава, че редица трудещи се вероятно ще попълнят молби за помощи при безработица.

Ефектът от урагана Флорънс върху молбите за помощи обаче няма да бъде очевиден вероятно за няколко седмици, тъй като сезонно коригираните данни за държавните вземания се предоставят със седмично забавяне. На този етап от Департамента по труда отбелязаха, че никой от засегнатите от урагана щати (Северна и Южна Каролина, както и Вирджиния) не са съобщили за проблеми при процеса на подобаване на молби за помощи при безработица.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна