Президентът Доналд Тръмп изостри атаките си срещу председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, заявявайки, че шефът на Централната банка заплашва американския икономически растеж и изглежда изпитва удоволствие да повишава основните лихвени ставки.
В интервю за "Уолстрийт джърнъл" Тръмп призна независимостта, на която Фед се радва от дълго време, при определянето на паричната и лихвена политика, като същевременно уточни, че умишлено изпраща директно послание към Джером Пауъл, че желае по-ниски лихвени ставки.
"Всеки път, когато ние правим нещо велико, той повишава лихвите", заяви Доналд Тръмп, добавяйки, че Пауъл "почти изглежда, че е щастлив, повишавайки лихвените проценти". Президентът на САЩ отказа да даде повече подробности, като по същото време и говорителка на Фед отказа да коментира интервюто му за "Уолстрийт джърнъл".
Доналд Тръмп обаче заяви, че "е твърде рано да се каже, но може би той съжалява за номинирането на г-н Пауъл" начело на Централната банка на САЩ.
Трябва да се има предвид, че Федералният резерв увеличи основната си лихва на три пъти тази година, за последно през септември до диапазона от 2% до 2,25%, като повечето негови членове очакват отново да затегнат лихвените ставки на заседанието през декември. Джером Пауъл заяви многократно, че Фед иска да повиши лихвите най-малко до така нареченото "неутрално ниво", което не би трябвало нито да стимулира, нито да забавя американския икономически растеж.
В 30-минутно интервю в Овалния кабинет Доналд Тръмп също така засегна въпросите, касаещи неговия подход към митническите тарифи, противоречията около смъртта на саудитския журналист-дисидент Джамал Хашоги, както и неговия стремеж да бъде одобрен втори пакет за намаляване на данъците и темата с неговия бивш адвокат – Майкъл Коен.
Попитан за това, кое счита за най-големи рискове за икономиката, Тръмп даде един-единствен отговор: Федералният резерв. "За мен Федералният резерв е най-големият риск, защото мисля, че лихвените проценти нарастват прекалено бързо", заяви президентът. Според него по-високите лихвени проценти увеличават дълга и биха попречили на икономическия растеж. Той каза, че предпочита да се спестява от по-ниски лихвени проценти, за да се изплаща държавният дълг. "Но как го правиш, когато той (Пауъл – бел.ред.) продължава да увеличава лихвите?".
Доналд Тръмп също така каза, че гледа на митническите тарифи, които бяха основен елемент от неговата икономическа и търговска програма "Америка на първо място" през първите две години от неговия управленски мандат, като на тактика на преговорите и значително подценява самия размер на митническия режим, въведен от неговата администрация.
"Ние дори нямаме тарифи. Използвам митата в преговорите", посочи той, описвайки като "малки" тарифите за стомана и алуминий, които наложи по-рано през годината.
През настоящата година САЩ наложиха мита върху вноса на стомана, алуминий, перални машини и слънчеви панели, както и тарифи за китайски стоки за допълнително 250 млрд. долара. Част от американския бизнес подкрепи митата, но много от тях посочиха, че това е навредило на техните печалби и би могло да доведе до по-високи цени за техните клиенти.
Доналд Тръмп посочи, че заплахата за въвеждането на митнически тарифи е помогнала на администрацията на Белия дом да предоговори Северноамериканското споразумение за свободна търговия, както и да започне преговори за търговска сделка с Европейския съюз. "Никога не бих могъл да направя това без митническите заплахи", допълни той, визирайки споразумението между САЩ, Мексико и Канада, известно като ревизираната сделка НАФТА, която трите държави постигнаха по-рано този месец, но която изисква одобрението на Конгреса.
"Говоря за тарифи, ще използвам тарифи. Това искам да кажа", заключи Тръмп.