Основните американски фондови индекси отвориха със солидни понижения в началото на първата за новата година търговия на Уолстрийт, тъй като поредицата слаби данни от Азия и Европа сякаш потвърждават инвеститорските притеснения за забавяне на световната икономика. Блокирането на дейността на американско федерално правителство за втора поредна седмица също допринася за негативния старт на търговията в САЩ.
И трите водещи фондови индекса на Уолстрийт се понижиха първоначално с над 1,5%, като индексът DJIA се раздели за кратко над 350 пункта (спад с 1,6%), докато индексите S&P500 и Nasdaq Composite се понижиха съответно с 1,7% и с 1,5%.
Основна причина за негативния старт на 2019-а година за борсите по цял свят, включително на Уолстрийт, бяха данни, показващи свиване на промишлената активност в Китай през декември за пръв път от 19 месеца насам. Данните са в синхрон с аналогично слабо проучване на Националното статистическо бюро на Китай, което също показа първо понижение на промишлената активност от юли 2016-а година насам. Агенция Markit отчете и забавяне на активността в промишления сектор на еврозоната в края на 2018-а година до близо двегодишно дъно, като в рамките на Германия (водещата европейска икономика) промишлената активност се забави до 33-месечно дъно. Това подсили инвеститорските пасения, че глобалното икономическо забавяне може в даден момент да се прехвърли и върху икономиката на САЩ.
Негативният старт на новата година за Уолстрийт е факт, след като и трите основни американски фондови индекса приключиха 2018-а с най-солидни годишни понижения от 2008-а насам. Индексът DJIA приключи изминалата година с понижение от 5,6%, индексът S&P500 - с 6,2% и технологичният индекс Nasdaq - с 3,9%.
Участниците на пазарите на акции продължават да следят напрегнато и продължаващото вече втора поредна седмица частично преустановяване на дейността на федералното правителство на САЩ с оглед на нежеланието на президента Доналд Тръмп да одобри законопроект за временно финансиране на правителството и на федералните организации, ако американският Конгрес не одобри исканите от него средства за изграждане на стена по границата на Съединените щати с Мексико.
Междувременно от Белия дом обявиха, че Доналд Тръмп и лидерите на републиканците и на демократите в Конгреса на САЩ ще се срещнат по-късно днес в опит да постигнат компромисно решение относно граничната стена с Мексико и относно възстановяване на работата на правителството. Макар че вероятността за постигане на компромис изглежда доста малка, новината за предстояща среща допринесе за по-нататъшно париране на първоначалния солиден спад на Уолстрийт, като след 45 минути на търговия и трите водещи фондови индекса се понижават с по-скромните между 0,68% и 0,88%.