Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Русия предупреди, че една петролна ценова война със САЩ ще бъде прекалено скъпа

Кирил Дмитриев, шеф на Руския фонд за директни инвестиции
Снимка: Ройтерс

Русия не трябва да се впуска в петролна ценова война със Съединените щати, а по-скоро да намали производството си дори и с цената на загуба на пазарен дял в средносрочен план, заяви в сряда един от основните руски архитекти на споразумението във формата "ОПЕК +" за ограничаване на добивите, съобщава Ройтерс.

В края на 2017-а година Русия и ОПЕК намалиха съвместно петролното производство за пръв път в историята, за да повишат цената на суровия петрол. След тяхното споразумение петролът се търгуваше между $60 и $85 за барел, поскъпвайки рязко от нива под $30 преди сделката да влезе в сила.

"За да се понижи производството на шистов петрол в САЩ, вие се нуждаете от цени на петрола от или под 40 долара за барел. Това обаче не е здравословно за руската икономика”, заяви Кирил Дмитриев, който е ръководител на подкрепяния от държавата Руски фонд за преки инвестиции.

"Не трябва да предприемаме конкурентни действия, за да унищожим производството на американски шистов петрол", посочи той по време на Световния икономически форум в Давос, Швейцария.

Преди три години, именно в Давос, Кирил Дмитриев стана първият руски представител, който публично спомена възможността за пакт за петролните доставки с Организацията на страните износителки на петрол. По това време цените на петрола се сриваха, след като лидерът на ОПЕК Саудитска Арабия увеличи рязко своите продажби, за да навреди на по-скъпите шистови добиви в САЩ, напомня Ройтерс.

Според Дмитриев повишаването на цените благодарение на съкращаването на производството е донесло приблизително 110 млрд. долара допълнителни приходи на Русия.

По-високите цени на петрола обаче помогнаха и на Съединените щати, които не участват в договореното съкращаване на производството, като американското производство нарасна силно, изпреварвайки това на Русия и Саудитска Арабия, превръщайки САЩ в най-големия производител на петрол в света. Очаква се добивите в САЩ да достигнат нови рекордни върхове през тази година, прогнозира Кирил Дмитриев.

Той добави, че руският президент Владимир Путин ще посети Саудитска Арабия по-късно през настоящата година, за да укрепи по-нататъшното сътрудничество между двете водещи производителки на петрол.

По-рано тази седмица пък Илхам Алиев, който е президент на Азербайджан - един от най-големите бивши съветски производители на петрол и участник в сделката "ОПЕК +" пък посочи, че пактът трябва да бъде удължен до края на тази година. Подобен ход трябва да запази цените на петрола в диапазона от 60 до 70 долара, допълни Алиев.

Междувременно петролните фючърси поскъпват с близо 1% по време на търговията в сряда, парирайки част от техния вчерашен спад с около и над 2%, намирайки известна подкрепа от днешната по-позитивна настройка на световните фонови пазари след снощния трус на пазарите на акции на Уолстрийт.

Надеждите на инвеститорите за допълнителни стимулиращи политики на властите в Пекин в подкрепа на слабо представящата се китайска икономика също допринасят за днешното предпазливо поскъпване на черното злато.

Фючърсите на петрола Брент с доставка през март нарастват с 0,8% към нивото от 62,0 долара за барел, а аналогичните фючърси на американския лек суров петрол - с 0,7% към 53,40 долара за барел.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна