Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тръмп може да отложи вдигането на митата за китайски стоки, ако сделката с Пекин е близо

Ако всичко върви добре, можем да отложим крайния срок на 2-ри март, предположи президентът на САЩ

Доналд Тръмп
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви във вторник вечерта, че може да не вдигне митата на китайските стоки след поставения от него краен срок, ако двете преговарящи страни са близо до постигане на споразумение, съобщава агенция MarketWatch.

САЩ планират да увеличат от 10%  на 25% тарифите върху вноса на китайски стоки на стойност 200 млрд. долара на 2-ри март, ако Вашингтон и Пекин не успеят да разрешат съществуващите между тях търговски различия.

Доналд Тръмп допълни, че все още не е склонен да отложи крайния срок, но може да не предприеме нищо за "известно време“, ако преговорите вървят добре. По-рано от Белият дом определиха 2-ри март като "твърд краен срок" за постигане на търговска сделка.

В понеделник американските преговарящи започнаха в Пекин разговори на средно ниво с китайските си колеги, като търговският представител на САЩ Робърт Лайтхайзер и министърът на финансите Стивън Мнучин планират да се включат в преговорите в четвъртък и петък.

Двете най-големи икономики в света спорят във връзка с обвинения от САЩ, че Китай краде американски технологии и принуждава американските компании да предоставят търговските си тайни в замяна на достъп до китайските пазари. Смята се, че тези обвинения са част от оказвания от Вашингтон натиск върху Китай, който иска да оспори технологичното господство на САЩ.

"Нещата вървят добре с Китай", отбеляза Тръмп и допълни: "Китай иска да направи много лоша сделка. Аз желая това да бъде истинска сделка - истинска сделка с Китай".

Тръмп отново посочи, че той и китайският президент Си Цзинпин ще трябва да се срещнат, за да изработят окончателно споразумение. "В даден момент очаквам да се срещна с президента Си, който много уважавам и много харесвам, за да договорим частите от сделката, които преговарящата групата не може да направи. По този начин стават сделките", отбеляза той.

Междувременно стана ясно, че китайският президент Си Цзинпин планира да се срещне в петък с американския търговски представител Лайтхайзер и с финансовия министър Мнучин, съобщи в сряда вестник South China Morning Post, цитирайки източници, запознати с въпроса.

По-рано днес Стивън Мнучин отбеляза след пристигането си в Пекин, че "очаква с нетърпение няколкото важни дни на разговори".

Световните фондови борси продължават и днес да се намират в подем с оглед на инвеститорския оптимизъм относно хода на търговските преговори между САЩ и Китай в Пекин.

Снощи и трите основни фондови индекси на Уолстрийт приключиха търговията със солидни ръстове, като индексът DJIA се повиши с цели 372 пункта (с 1,49%), широкият индекс S&P500 - с 1,29% и технологичният индекс Nasdaq Composite - с 1,46%. Техните фючърси продължават да нарастват, макар и по-скромно, през днешната извънборсовата търговия, като  фючърсите на DJIA се повишават с около 100 пункта (с 0,45%), на S&P500 - с 0,35% и на Nasdaq100 - с 0,46%.

Азиатските борси също реагират позитивно на коментарите на Тръмп относно крайната дата на влизането в сила на още по-високите мита за китайските стоки. Японският индекс Nikkei нарасна в сряда с 1,34%, китайският индекс Shanghai Composite - с цели 1,84%, индексът Hang Seng - с 1,15%, а южнокорейският Kospi - с 0,5%.

Европейските фондови пазари също стартират на позитивна територия за поредна сесия на търговия, като индексът Stoxx Europe 600 нараства с 0,3% след вчерашно повишение с 0,5%. Френският индекс CAC 40 пък се повишава с 0,27%, а германският DAX 30 - с 0,44% след техен скок във вторник съответно с 1,0% и с 0,8%. Предпазливо повишение с 0,33% бележи и британският фондов индекс FTSE100.



Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени