След известно колебание основните американски фондови индекси, търгувани на Уолстрийт, се оказаха в спад, тъй като инвеститорите подновиха опасенията си за състоянието на световната и в частност на икономиката на САЩ.
По-нататъшното понижение на доходността на американските държавни облигации пък задълбочи наличната от петък насам т.нар. "обърната крива на доходността", което оказа допълнително негативно влияние върху поведението на пазарите на акции на Уолстрийт. Доходността на 10-годишните държавни облигации на САЩ се понижи в сряда до най-ниско ниво от декември 2017-а година насам около 2,352%, като в същото време доходността на краткосрочните тримесечни книжа се търгуваше около 2,458%, което задълбочи лихвения спред между тях и тенденцията на "обърната крива на доходността". Този феномен възникна по време на петъчната търговия за пръв път от 2007-а година насам (по-висока доходност на краткосрочните отколкото на дългосрочните книжа), като от историческа гледна точка това представлява доста прецизен индикатор за възможна икономическа рецесия през следващите 12 до 24 месеца.
Индексът DJIA вече се понижи с около 200 пункта (с 0,82%), индексът S&P500 - с 0,99%, а технологичният индекс Nasdaq Composite - с 1,3%, след като в началото на днешната търговия и трите индекса отвориха на зелена територия, нараствайки съответно с 100, със 7 и с 21 пункта.
Инвеститорите на Уолстрийт сякаш игнорираха позитивните данни за по-силно от очакваното свиване на търговския дефицит на САЩ през януари, тъй като то беше в резултат на спад на вноса при слабо нарастване на износа благодарение най-вече на ръст на китайските покупки на американска соя.
В същото време обаче рязкото намаляване с 14% на индустриалните печалби в Китай през първите два месеца на годината беше възприето като пореден сигнал за продължаващо забавяне на втората по сила световна икономика. Това изглежда допринесе за силно понижение на акциите на американските компании за полупроводникова техника, като акциите на Micron Technology се понижава с 2,46%, на AMD - с 3,66% и на Intel - с 0,6%.
Солидни понижения с около 1,5% има и при акциите на Amazon, Facebook и Microsfot, като само акциите на Apple поскъпват с 0,7%.
Днешната реч на шефа на ЕЦБ Марио Драги пък показа, че централната банка е обезпокоена относно продължителната слабост на икономиката на еврозоната и е готова да отложи допълнително планираното увеличаване на рекордно ниските лихвени ставки с оглед на растящите заплахи пред икономическия растеж. Това от своя страна засилва инвеститорските притеснения относно забавянето на глобалната икономика.
Енергийният сектор на борсите на Уолстрийт се намира под най-силен натиск от продажби с оглед на понижение на фючърсите на американския лек суров петрол с 1,55%, след като Енергийната информационна администрация (EIA) отчете изненадващо повишение на складовите запаси на суров петрол в САЩ с 2,8 млн. барела за седмицата до 22-ри март. Акциите на Exxon Mobil се понижават с 1,12%, а на Chevron - с 1,32%.