Решението, с което храмът „Света София“ е превърнат в музей, е незаконно, твърди турски историк Юсуф Халачоглу, бивш председател на Турския исторически институт, цитиран от в. „Тюркие“, предаде БТА.
Вестникът посочва, че Халачоглу в продължение на дълги години е правил проучване за „Света София“, при което установил, че решението за прекратяване на функционирането на храма като джамия изобщо не е било публикувано в турския държавен вестник. Въпросното решение е било прието през 1934 г. от Министерския съвет на Турция и предадено на президента Мустафа Кемал Ататюрк. То така и обаче не било подписано от него, твърди историкът. По думите на Халачоглу подписът, „приписван на Ататюрк“, е фалшифициран.
Историкът напомни, че през 2015 г. е бил представен проект за отваряне на "Света София" за мюсюлмански богослужения.
„Функционирането (на „Света София“) като музей не е законно“, казва той.
Халачоглу отбелязва още, че международната общност няма да приеме лесно превръщането на музея отново в джамия. Той посочи, че по времето, когато проектът за това е бил представен, много институции, свързани с Ватикана, са му се обаждали, за да убедят турската страна да се откаже от тези намерения.
В. „Тюркие“ отбелязва още, че изявлението на президента Реджеп Тайип Ердоган, че Турция може отново да превърне „Света София“ в джамия, е предизвикало паника в Гърция, която „умолявала“ ЕС да попречи на Анкара да стори това.
„Сабах“ също посочва, че „радостната новина от президента Реджеп Тайип Ердоган, че „Света София“ отново ще бъде превърната в джамия“, е довела до паника в Гърция. Вестникът цитира публикации в гръцките медии, според които евентуална промяна на статута на Света София не може да бъде извършена без съгласието на ЮНЕСКО.
„Света София“ ще бъде пробуждане“ - това гласи заглавие по темата на турския в. „Йени шафак“, който отбелязва, че изказването на Ердоган за връщането на статута на джамия на храма е получило пълна подкрепа от гражданите. Вестникът цитира мненията на турци, които приветстват идеята.
„Света София“ трябва да бъде джамия. Намирам изказването на президента за много разумно и уместно“, казва студентът Ефе Челик, анкетиран от вестника.