Основните американски фондови индекси стартираха търговията на Уолстрийт в четвъртък със солидни понижения от над 1% с оглед на сигналите за ескалиране на напрежението между САЩ и Китай непосредствено преди стартиращия днес последен ключов кръг от търговските преговори между двете водещи световни икономики.
Повод за тази ескалация даде снощно изявление на американския президент Доналд Тръмп, че Китай е "провалил сделката", постигната в търговските преговори със САЩ и негово обещание да не се отказва от налагането на нови митнически тарифи върху вноса на китайския внос, освен ако Пекин "не спре да мами нашите работници".
Китай отговори на тези заплахи, като подчерта, че е напълно готов да защити интересите си в търговската война със САЩ, въпреки че се надява, че Съединените щати могат да разрешат проблемите посредством диалог, а не с едностранни наказателни мерки. Говорителят на китайското министерство на търговията Гао Фън заяви, че Пекин се противопоставя на едностранно наложени тарифи и няма да се поддаде на никакъв натиск. "Ако САЩ въведат новите мита, Китай ще предприеме необходимите контрамерки", подчерта той, но отказа да навлезе в по-голяма конкретика.
Втвърденият тон и от двете страни идва само часове, преди пристигането във Вашингтон на китайската делегация начело с вицепремиер Лю Хъ. Делегацията ще проведе в четвъртък и в петък разговори с американските официални преговарящи в опит да бъдат спасени многомесечните усилия за постигане на търговска сделка преди влизащото от утре (10-и май) в САЩ повишение на митата до 25% от 10% върху вноса на китайски стоки на стойност 200 млрд. долара. Освен тези по-високи мита, Тръмп заплаши през уикенда да наложи мита от 25% и на допълнителен китайски внос на стойност 325 млрд. долара.
Всичко това поднови инвеститорските опасения, че евентуална нова ескалация на търговската война между САЩ и Китай ще доведе до по-нататъшно забавяне на глобалния икономически растеж и респективно до влошаване на финансовите резултати на компаниите по цял свят.
Засилващите се опасения от провал на предстоящите ключови преговори във Вашингтон и влизането в сила от утре на много високите мита върху вноса на китайски стоки провокират стремглав спад на американските фондови индекси след старта на търговията на Уолстрийт.
Индексът DJIA вече губи над 350 пункта (спад с 1,42%), търгувайки се в най-ниско ниво от 28-и март около 25 660 пункта и оправяйки поглед към оформящата се като ключова техническа зона на подкрепа около 25 500/25 200 пункта (серия бивши негови дъна от месец март; важна 200-дневна пълзяща-средна около 25 400 пункта и 100-дневна пълзяща-средна около 25 300 пункта; 23,6%-тна корекция на цялото силно възходящо движение от важното коледно дъно около 21 440 пункта до тазгодишния връх от 1-ви май около 26 663 пункта).
Широкият индекс S&P500 се понижава с 1,35% към най-ниско ниво от 29-ти март, докато технологичният индекс Nasdaq Composite се разделя с 1,70% от стойността си, достигайки нивото 7800 пункта за пръв път от края на месец март и след като в края на миналата седмица достигна исторически връх около 8 176 пункта.
Графика на индекса "Дау Джоунс" (DJIA)