Изданията на онлайн енциклопедията "Уикипедия" на всички езици бяха блокирани в Китай преди деликатната 3-.ата годишнина от протестите на площад "Тянанмън", предаде ДПА.
По-рано бе ограничен достъпът до версията на "Уикипедия" на китайски, но сега в Китай са недостъпни и други издания на онлайн енциклопедията.
Интернет изследователи от управлявания от организация в САЩ "Открит център за наблюдение на намесата в мрежата" казаха по-рано този месец, че изданията на Уикипедия на няколко езика са забранени от април.
Забраната е наложена преди 30-ата годишнина от смъртоносните протести на пекинския площад "Тянанмън" на 4 юни 1989 г. Китайското правителство смята това събитие за доста деликатно от политическа гледна точка и засилва цензурата всяка година около тази дата, отбелязва ДПА.
Фондация "Уикимедия", която управлява "Уикипедия", по-рано потвърди, че версиите на нейния уебсайт на всички езици са блокирани в Китай.
Онлайн енциклопедията се присъединява към "Гугъл", "Туитър", "Ютюб", "Фейсбук", "УотсАп" и други, до които Китай е спрял достъпа.
Интернет страниците на правозащитни организации и медии като "Ню Йорк таймс" и "Уолстрийт джърнъл" също са забранени в Китай.
На 4 юни танкове на китайската армия смазват студентските протести, започнали на 15 април.
По правителствени данни при потушаването на протестите, които настояват за демократизация, икономически реформи и ефективна борба с корупцията, са загинали 218 цивилни граждани, 10 войници и 13 милиционера.