В петък петролните фючърси поевтиняват с нови 2%, задълбочавайки вчерашния спад от близо 4%, като цените на черното злато са на път да отбележат най-солидно месечно понижение от ноември 2018-а година насам.
В основата на рязкото поевтиняване на петрола стои разширяването на международните търговски конфликти, провокирани от САЩ, след като Доналд Тръмп отвори изненадващ нов фронт на тарифната война, този път в посока Мексико.
Американският президент обяви въвеждането на 5-процентно мито върху всички стоки, идващи от Мексико, в опит да ограничи незаконната имиграция. Мярката ще бъде въведена от 10 юни, като митническата ставка бавно ще се повишава до 1-ви октомври, достигайки 25%, ако до тогава Мексико не намери решение на проблема с незаконната имиграция в САЩ.
От една страна, това решение на американския президент може да постави под сериозно въпрос ратификацията на договореното ново тристранно търговско споразумение между САЩ, Канада и Мексико, известно като USMCA, което да замести съществуващото до сега споразумение НАФТА (Северноамериканско споразумение за свободна търговия).
От друга страна, Доналд Тръмп отваря нов фронт на тарифната война, при това в период на сериозна ескалация на търговското напрежение между САЩ и Китай.
Опасенията, че разширяването на провокираната от САЩ търговска война ще доведе до по-нататъшно забавяне на глобалната икономика и дори до световна рецесия, са в основата на днешното ново сериозно напрежение на финансовите пазари по цял свят и респективно на петролните борси. Инвеститорите се притесняват, че евентуална световна икономическа рецесия в резултат на ескалиращите търговски войни ще намали потреблението на важната енергийна суровина.
Фючърсите на петрола брент с доставка през юли поевтиняват с 2,5% към 65,00 долара за барел, като по-рано през деня те дори се понижиха до 64,40 долара за барел (най-ниско ниво от 8-и март тази година). Аналогичните фючърси на американския лек суров петрол пък се понижават с 2% към 55,00 долара за барел също до най-ниско ниво от 8-и март.
Вчера петролните фючърси поевтиняха с между 3,7% и 3,8% отчасти като реакция и на данни на Енергийната информационна администрация (EIA) за доста скромно намаляване на американските седмични складови петролни запаси с едва 282 хил. барела при очаквания за техен спад с около 1 млн. барела. В същото време EIA отчете увеличаване на петролното производство в САЩ със 100 хил. барела до рекордните 12,3 млн. барела на ден.
В рамките на целия месец май фючърсите на петрола брент са на път да поевтинеят с над 10%, а тези на американския лек суров петрол - с над 13%, което би представлявало най-драматичното им понижение от миналия ноември.
Графика на петрола Брент / американски долар