Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гъби вдъхновиха светлопропускливо покритие, отблъскващо течности

| обновено на 24.06.19 в 18:27
2
Сниманият под микроскоп нов материал, наречен нано-еноки полиетилен терефталат.
Снимка: Университет на Питсбърг

Технологии като слънчеви батерии и светоизлъчващи диоди изискват материали за покритие, които отблъскват вода, мръсотия и мазнина, и същевременно пропускат достатъчно светлина. Интересът е голям и към гъвкави материали с потенциално приложение в производството на завеси, дрехи, хартия. Всички тези свойство обединява нов материал, разработен от американски специалисти, предаде БТА, цитирайки „Сайънс дейли“.

За разработката си учените от университета на Питсбърг са почерпили необичайно вдъхновение - от скромните гъби от вида Зимна припънка (Енокитаке).

Вдъхновени от припънките, специалистите са създали гъвкаво прозрачно пластмасово покритие, което успешно отблъсква течности като вода, мляко, кетчуп, кафе, зехтин. Качествата му не се губят дори след 5000 цикъла на огъване.

Наречено нано-еноки полиетилен терефталат, покритието наподобява структурата на гъбите припънки, за които са характерни дългите пънчета и широките гугли.

Освен за слънчеви батерии и светодиоди, материалът може да се използва и за медицински пособия, правейки ги устойчиви на бактериални колонии и зацапване с кръв.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени