Френски депутати искат да сложат край на практиката на масово изоставяне на домашни животни, особено през лятото, когато хората отиват на почивка и изхвърлят любимците си на улицата, предаде "Франс прес".
Двеста и четиридесет парламентаристи от всички политически партии обявиха днес в седмичника "Журнал дю диманш", че в скоро време ще внесат проект на закон за прекратяване на практиката на масово изоставяне на домашни животни, която "е недостойна за цивилизованите общества и за Франция".
"Как да приемем, че 100 000 кучета и котки се изоставят всяка година в нашата страна? Това е един тъжен рекорд на европейско ниво", казват депутатите в статията.
Около 60 000 животни се изоставят във Франция само през лятото въпреки кампаниите на асоциации, защитаващи животните. През 1999 г. бяха приети по-сурови санкции за хората, изоставящи животните - две години затвор и 30 000 евро глоба. Но ефект от тях така и не беше постигнат.
Според депутатите основната мярка за превенция срещу изоставянето на животни е идентификацията на котките и кучетата, която стана задължителна съответно през 2012 г. и през 1999 г. Но ефикасността на тази мярка е относителна поради липсата на санкции и контрол, казват депутатите. Те смятат, че едно от решенията би могло да бъде задължителна стерилизация на котките.
Друго решение би било старческите домове да приемат освен възрастните хора и техните домашни животни. Освен това в училищата трябва да има програми, които да направят децата по-отговорни към съдбата на животните.