Петролът поскъпва за пета поредна сесия на търговия като реакция на по-голям от очакваното спад на американските седмични петролни запаси.
Подкрепа за възходящото ценово движение продължава да оказва и очакваното от инвеститорите понижаване на американската основна лихва от страна на Федералния резерв в края на днешното заседание. Това би представлявало първото намаляване на федералната фондова лихва след глобалната финансова криза преди едно десетилетие.
Фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през септември се повишават с 1,05% към 58,65 долара за барел след вчерашен ръст с 2,1%, като те поскъпват за пета поредна сесия на търговия, достигайки най-високи нива от 16-и юли насам.
Октомврийските фючърси на петрола брент нарастват с 0,91% към двуседмичен връх 65,28 долара за барел.
Възходящото движение е подкрепено от оповестените късно снощи данни на Американския петролен институт, според които складовите запаси на суров петрол в САЩ са намалели с цели 6,024 млн. барела през седмицата до 26-и юли, докато пазарните очаквания бяха за по-скромно понижение с 2,6 млн. барела. В същото време спад с 3,135 млн. барела е отчетен и при складовите запаси на бензин.
Трайното поскъпване на петрола през последните дни на търговия се дължи в най-голяма степен на очакваното от почти всички инвеститори, анализатори и икономисти намаляване на лихвените ставки на приключващото довечера (от 21:00ч.) двудневно заседание на Федералния резерв на САЩ.
Подобен ход от Фед може да представлява двойно предимство за цените на петрола - от една страна, това би трябвало да насърчи търсенето на американски петрол, а от друга, ще окаже известен натиск върху щатския долар. На теория намаляване на американските лихви е в подкрепа за икономическия растеж и респективно на потреблението на "черното злато". В същото време евентуално поевтиняване на зелените пари спрямо останалите основни валути в следствие на по-ниските лихви също би трябвало да оскъпи петрола, тъй като той се търгува в долари.
"Евентуално начало на цикъл на намаляване на лихвите от Фед трябва да бъде в подкрепа на стоковите борси и по-специално на петролните цени, като се има предвид, че при последното нерецесионно намаление на лихвената ставка петролът поскъпна почти двойно към средата на 90 долара за барел", прогнозира Ед Моя, старши пазарен анализатор в брокерската компания Oanda.
Освен лихвената политика на Фед, участниците на петролните пазари продължават да следят и все още високото напрежение в Близкия изток, след като САЩ официално помолиха Германия да се присъедини към Франция и Великобритания, за да помогне за подсигуряването на Ормузския проток след задържането на британски танкер от Иран.
Интерес представлява и завършилата по-рано днес двудневна среща между преговарящи на САЩ и Китай в Шанхай, въпреки че досегашните информации не показват, че на нея беше постигнат някакъв напредък, освен че беше договорена нова среща за септември.