Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Опит за стабилизация на юана след намеса на Китайската централна банка

Световните борси реагират с предпазлив оптимизъм на стабилизацията на китайската валута

Народна банка на Китай

Китайската валута опитва стабилизация малко над важната бариера от 7,0000 юана за един щатски долар след сигнали за намеса на централната банка, целяща да ограничи рязката ѝ девалвация от последните дни на търговия.

Новината от късно снощи, че Министерството на финансите на  САЩ в лицето на Стивън Мнучин определи Китай като "валутен манипулатор" за пръв път от 1994-а година насам, доведе до първоначална нова рязка обезценка на юана във вторник и до засилване на притесненията за нови американски санкции и за допълнителна ескалация на търговската война между двете най-големи икономики в света.

Китайската валута, търгувана в континентален Китай, се понижи в началото на деня към 7,0700 юана за един щатски долар, обезценявайки са с над 2,3% в рамките на последните три дни на търговия. Стойността на юанът на офшорната търговия (главно в Хонконг) пък се понижи дори още по-силно към нивото от 7,1400.

Последва обаче париране на значителна част от днешните нови загуби, като в рамките на континентален Китай местната валута дори поскъпна слабо с 0,2% към 7,0300 юана за един долар, а на офшорните пазари  стабилизира към 7,0500 нивото.

                                                                                Графика на щатски долар/китайски юан


Това стана факт, след като Китайската централна банка обяви изненадващо по-нисък фиксиран курс в рамките на деня от 6,9683 спрямо спрямо вчерашен фиксинг от 6,9225 юана, въпреки рязката обезценка над важната бариера от 7,0000 юана.

В същото време централната банка на Китай обяви, че планира продажби на деноминирани в юани държавни ценни книжа в Хонконг за 30 млрд. йена (около 4,25 млрд. долара), което накара глобалните инвеститори да предполагат, че тя се опитва да събере пари в брой, за да предотврати спекулативни "къси продажби" (продажби на юани на "зелено").

Индикациите, че властите в Пекин се опитва да ограничат драматичната обезценка на местната валута, доведоха до известна стабилизация на китайския юан и до частично връщане на инвеститорския риск-апетит на капиталовите пазари след вчерашната масова сеч на водещите пазари на акции по цял свят.

Според анализатори стабилизирането на китайската валута във вторник не изглежда достатъчна, за да успокои пазарите, но все пак може да преустанови техния рязък спад - поне в краткосрочен план.

Новината за предприетите от властите в Пекин мерки за стабилизация на юан парира голяма част от първоначалния солиден спад на азиатските борси, като японският индекс Nikkei приключи търговията във вторник със скромно понижение от 0,65%, южнокорейският Kospi - с 1,51%, индексът Hang Seng - с 0,48% и китайският основен индекс Shanghai Composite - с 1,56%.

Европейските борси също реагираха с известна въздишка на облекчение на стабилизацията на юана, като общият индекс Stoxx Europe 600 стартира днешната търговия със скромно понижение от 0,14%, докато немският индекс DAX и френският CAC 40 дори отварят със слаби повишения между 0,15% и 0,22%, а британският индекс FTSE100 се  понижава с 0,6%.

Американските фондови фючърси също реагира позитивно, като тези на DJIA нарастват с около 100 пункта (с 0,42%), на S&P500 - с 0,46% и на Nasdaq100 - с 0,7%, след като снощи пазарът на акции на Уолстрийт претърпя на големия си спад в рамките на настоящата година, достигайки двумесечни дъна. Индексът DJIA приключи вчерашната търговия със спад от цели 767 пункта (понижение от 2,9%), като по време на търговия дори се раздели за кратко дори с 961 пункта, широкият индекс S&P500 загуби 2,98% от стойността си, а технологичният индекс Nasdaq Composite се срина с 3,47%.

Важно е да се отбележи, че по-рано през днешната търговия, когато китайската юан все още продължаваше да се обезценява спрямо щатския долар, фючърсите на DJIA се понижиха първоначално с нови около 500 пункта, преди обаче да излязат на печалба с малко над 100 пункта след сигналите за намеса на Китайската централна банка в опит за стабилизация на местната валута.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна