Китайският износ нарасна изненадващо през юли въпреки ескалацията на търговския конфликт със САЩ, показват данни на Генералната митническа администрация на страната.
Този отскок обаче може да се окаже краткосрочен с оглед на предстоящото от 1-ви септември облагане с мито от 10% на вноса в САЩ на китайски стоки за 300 млрд. долара. В същото време анализатори отбелязват, че рязкото поевтиняване на юана в последно време може да окаже само ограничена подкрепа за китайските износители на фона на предстоящите нови наказателни американски мита, свиващият се марж на фирмените печалби и забавящата се глобална икономика.
Общият китайски експорт нарасна през юли с 3,3% на годишна база при очаквания за понижение с 2,0% и след спад с 1,3% през юни, като това представлява най-силно подобрение на износа от месец март насам. В същото време вносът в Китай се сви с 5,6% след понижение със 7,3% месец по-рано. Въпреки че очакванията на финансовите пазари бяха за още по-силен спад на вноса с между 8% и 9%, това негово поредно понижение продължава да подчертава слабото вътрешно потребление във втората по големина икономика в света.
Общият търговски излишък на Китай през юли се сви с 11,6% до 46,05 млрд. долара от 50,98 млрд. долара през юни и очаквания за още по-малък излишък в размер на 38,7 млрд. долара.
Официален китайски мозъчен тръст отдава нарастването на износа отчасти на инициативата "Един пояс, един път" - програмата, имаща за цел да повиши бизнес и търговските връзки с над дузина страни по целия свят.
През юли вносът в Китай от САЩ се срина отново силно с 19,1% на годишна база (след спад с 31,4% през юни), докато китайският износ към Съединените щати се сви по-умерено с 6,5% (след понижение през юни със 7,8%). Това доведе до разширяване на търговския излишък на Пекин спрямо Вашингтон с 11,1% на годишна база до 27,97 млрд. долара, въпреки неговото свиване спрямо юнския излишък в размер на 29,92 млрд. долара. От началото на годината търговският излишък на Китай спрямо САЩ достигна 168,5 млрд. долара, което само подчертава продължаващия търговски дисбаланс, стоящ в основата на оплакванията на президента Тръмп и на американските търговски преговарящи.
По-добрите от очакваното данни за вноса и износа на Китай през юли са в подкрепа на днешния инвеститорски риск-апетит на капиталовите пазари, тъй като тези данни могат да отслабят притесненията, свързани с търговската война между Вашингтон и Пекин.