Президентът на САЩ Доналд Тръмп коментира незабавно решенията на ЕЦБ от днешното редовно заседание на централната банка.
Тръмп отбеляза, че Европейската централна банка "успява" да обезцени еврото спрямо долара, докато Федералният резерв "седи ли, седи ли, седи ли" (тъпче на едно място).. Той добави, че те (европейците) получават пари, за да вземат кредити, докато в САЩ се плащат високи лихви по заемите.
"Европейската централна банка действа бързо, намалявайки лихвите с 10 базисни пункта. Те се опитват и успяват да обезценят еврото срещу МНОГО силния долар, вредейки по този начин на американския износ .... А Федералният резерв седи ли, седи ли, седи ли. Те получавате пари, за да заемате пари, докато ние плащаме лихва!", написа Тръмп в Туитър.
Забележките на Тръмп идват, след като ЕЦБ намали депозитната си лихва с 10 базисни пункта до -0.50%, като в същото заяви, че от 1-ви ноември рестартира програмата за покупки на активи с месечен темп от 20 млрд. евро.
Представеният от ЕЦБ пакет с агресивни парични и лихвени политики доведе до рязко поевтиняване на еврото спрямо долара и останалите основни валути.
Еврото се понижи с 0,5%, тествайки отново двегодишното дъно около 1,0927 долара (най-ниско ниво от май 2017-а година), достигнато в началото на месеца (на 3-ти септември).
Единната валута поевтинява и към най-ниско ниво от 25-и юли насам около 0,8886 британски лири, като в същото време се понижава с 0,7% към седмично дъно от 117,56 японски йени и с 0,45% към седмично дъно от 1,0853 швейцарски франка.
Президентът на Европейската централна банка Марио Драги отговори на коментарите в туитър на Доналд Тръмп, че централната банка е въвела нов пакет със стимулиращи мерки, за да отслаби еврото спрямо щатския долар.
Попитан на редовната пресконференция на ЕЦБ да коментари мнението на Тръмп, Мари Драги само подчерта: "Нашата парична и лихвена политика няма за цел нивата на обменния курс на еврото".
Финансовият министър на САЩ Стивън Мнучин също коментари резултатите от днешното заседание на ЕЦБ.Говорейки пред бизнестелевизия CNBC, Мнучин посочи, че "отрицателните лихвени проценти" в Европа са "повод за загриженост" и "правят по-трудно за Европа да има добра икономика".
Той също така отбеляза, че Доналд Тръмп е готов да остави в сила митническите тарифи спрямо китайските стоки и дори да ги повиши отново, ако това е необходимо. Мнучин каза, че президентът на САЩ би се съгласил само на търговска сделка, която би била добра за американските компании и трудещи се.
Финансовият министър посочи, че САЩ очакват Китай да започне да купува американска селскостопанска продукция.
Междувременно и самият Тръмп написа в туитър: "Очакваме, че Китай ще започне да купува наши селскостопански стоки в голям обем!".