Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доналд Тръмп пред ООН: Бъдещето е на суверенните нации, а не на глобалистите

Реч на президента на САЩ Доналд Тръмп пред 74-тата сесия на Общото събрание на ООН
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп заяви във вторник, че бъдещето не принадлежи на "глобалистите", а на "патриотите" и на "суверенните нации".

Съединените щати са най-могъщата нация в света досега и "да се надяваме", че никога няма да се наложи да използва своята сила, посочи Тръмп в речта си пред 74-ата сесия на Общото събрание на ООН в Ню Йорк.

Вместо това страната трябва да поддържа своето "богатство, могъщество и дух", добави той. "Когато подкопавате сигурността на границите, вие подкопавате правата на човека и на човешкото достойнство", подчерта президентът на САЩ.

Според него политиките, провеждани от "активисти за отворени граници", нараняват самите хора, на които уж се стремят да помогнат, като той определи нелегалната имиграция като едно от най-важните предизвикателства в света.

"Днес имам послание за онези активисти за отворени граници, които се прикриват в реториката на социалната справедливост: политиките ви не са справедливи, те са жестоки и зли", заяви Тръмп пред Общото събрание на ООН.

"Вие оправомощавате престъпни организации, които пленяват невинни мъже, жени и деца. Вие поставяте своето невярно чувство за добродетел пред живота, благополучието и безброй невинни хора"

Тръмп обвини Китай за злоупотреба с търговската политика

Доналд Тръмп разкритикува и предишните американски администрации за допускането на Китай да влезе в Световната търговска организация (СТО), мислейки, че Пекин ще  либерализира икономиката си само като е член на СТО. Тръмп каза, че всяка бъдеща търговска сделка между САЩ и Китай трябва да бъде от полза за двете страни и добави, че "никога няма да проваля интересите на Америка".

Американският президент също така посочи, че САЩ наблюдават ситуацията в Хонконг и отбеляза, че демокрацията в автономния регион трябва да бъде защитена. Тръмп каза, че "разчита на Си Цзинпин (китайския президент) като велик лидер".

Той отново посочи, че САЩ искат търговска сделка с Китай, но обвини Пекин в редица търговски политически "злоупотреби", включително кражба на интелектуална собственост, държавни субсидии, манипулиране на валута и принудителен трансфер на технологии.

"Надяваме се, че можем да постигнем споразумение, което ще бъде от полза за двете страни“, каза Тръмп. "Но както казах, няма да приема лоша сделка", подчерта той.

Обвини Иран в нападението срещу „Сауди Арамко“

Президентът Тръмп обвини Иран в нападение на петролните съоръжения, принадлежащи на "Сауди Арамко".

"Режимът в Техеран е световен спонсор на тероризма и спонсорира войни в Сирия и Йемен", продължи той. "Никога не трябва да разрешаваме на Иран да придобие ядрени оръжия", подчерта Тръмп и добави, че поради това Вашингтон се оттегли от ядрената сделка в Иран и наложи тежки санкции на страната.

"Нито едно отговорно правителство не трябва да субсидира кръвожадния Иран", отбеляза американският президент.

Той каза, че лидерите на Иран са фанатични относно придобиването на ядрени оръжия и обеща, че санкциите на САЩ няма да бъдат отменени, докато продължава "заплашителното поведение на Иран".

След четири десетилетия неуспехи лидерите на Иран най-накрая трябва да поставят хората си на първо място, заключи Тръмп.

Северна Корея да се денуклеаризира

Относно Северна Корея, Тръмп посочи, че Пхенян трябва да денуклеаризира, за да развие своя потенциал. Той добави, че Иран е в подобна ситуация и каза, че САЩ искат "хармония" и "да не продължават с тези безкрайни войни".

Президентът каза пред Общото събрание на ООН, че САЩ също така работят със своите партньори в Афганистан за борба срещу талибаните и „превръщането на мира в реалност“.

САЩ никога няма да бъдат социалистическа държава

Съединените щати никога няма да бъдат социалистическа страна, тъй като тази система е свързана с "власт за управляващата класа“, посочи Тръмп в речта си пред ООН.

Вашингтон събра коалиция от държави, които признават легитимността на демократичното правителство на Венецуела, ръководено от Хуан Гуайдо, отбеляза той добави, че "да се надяваме, че свободата ще надделее в Западното полукълбо".

Америка няма да подпише международния договор за търговия с оръжие

САЩ "никога" няма да станат страна по международния договор за търговия с оръжие (ATT), заяви президентът на САЩ и допълни, че договорът противоречи на Втората поправка на конституцията на САЩ, която дава правото на американците да носят оръжие.

Международния договор за търговия с оръжие беше отворен за подписване през 2013-а година и беше подписан от предишната администрация във Вашингтон начело с президента Барак Обама, но този договор така и никога не беше  ратифициран в САЩ. В момента 104 държави или са ратифицирали, или са се присъединили към договора.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна