В петък пазарите на акции на Уолстрийт стартираха със солиден подем за трета поредна сесия на търговия на фона на все по-засилващите се очаквания, че преговорите на високо ниво между САЩ и Китай ще доведат до постигането на поне частична търговска сделка и до отлагане на планираното от Вашингтон ново увеличение на митата на китайски стоки на 15-и октомври.
Повод за тези инвеститорски надежди даде снощно изказване на президента Доналд Тръмп, че разговорите между официалните американски и китайски представители вървят "много добре", и че по-късно днес той ще се срещне в Белия дом с вицепремиера на Китай - Лю Хъ (към 21:45ч. българско време) след края на двудневните преговори.
Междувременно Тръмп написа в петък в Туитър, че "се случват добри неща при търговските преговори с китайската делегация".
"Хубави неща се случват на срещата за търговски разговори с Китай. По-топли чувства, отколкото в близкото минало, по-скоро както през Старите дни. Днес ще се срещна с вицепремиера. Всички биха искали да видя нещо значимо!", написа той в личния си профил.
"Едно от страхотните неща за сделката с Китай е фактът, че поради различни причини не е необходимо да преминаваме през много дългия и политически сложен процес на одобрение от страна на Конгреса. Когато сделката бъде напълно договорена, аз самият я подписвам от името на нашата страна. Бързо и чисто!", написа той в Туитър.
Според "Уолстрийт джърнъл" пък може да се постигне частична търговска сделка подобна на тази, договорена преди време между САЩ и Япония.Финансовото издание съобщава, че такава сделката може да включва обещания от страна на Пекин за по-големи китайски покупки на американски селскостопански стоки и пакт за възпиране на обезценяването на китайския юан, а от страна на САЩ - спиране на планираните за следващата седмица повишения от 25% на 30% на американските мита върху китайски внос за 250 млрд. долара и облекчаване на експортните забрани спрямо китайския телекомуникационен гигант "Хуавей" (Huawei Technologies Co.), който от месеци е включен в "черния списък" на американското министерство на търговията.
Подобни информации през последните дни имаше и от страна на Блумбърг и "Файненшъл таймс".
Надеждите за поне частична търговска сделка САЩ-Китай доведоха до много здрав ръст и на трите основни американки фондови индекси в началото на днешната търговия. Индексът на сините чипове DJIA нараства с цели 370 пункта (скок с 1,42%), широкият индекс S&P500 - с 1,4% и технологичният индекс Nasdaq Composite - с 1,6%. Това представлява повишение на основните фондови индекси за трета поредна сесия на търговия за пръв път от повече от месец насам.
Солидно поскъпване има при акциите на американските компании, главно технологичните, които имат и най-големи експозиции и бизнес в Китай.
Акциите на Apple Inc. поскъпват с нови 1,6%, задълбочавайки вчерашния пробив над бившия рекорден връх, достигнат преди около година (на 3-ти октомри 2018), като вече се търгуват в нов исторически връх от 233,85 долара за една акция. Акциите на Intel поскъпват с 2,55%, на Nvidia Corp - с 3,15% и на Advanced Micro Devices Inc - с 3,55%.
Поскъпват и акциите на американските петролни гиганти Exxon Mobil Corp (с 1,34%) и Chevron Corp (с 1%) благодарение на днешно ново силно нарастване на цените на петрола след новината за избухналия в пламъци ирански петрол танкер, като според Техеран става въпроса за ракетно нападение.
Инвеститорите на европейските борси също реагират със силен оптимизъм в последния ден на търговските преговори САЩ-Китай, като допълнителна подкрепа за техния риск-апетит оказват и информацията за възможен пробив в Брекзит преговорите между ЕС и Великобритания.
Към края на търговията на Стария континент, общият индекс Stoxx Europe 600 нараста с 1,98%, немският DAX 30 - с цели 2,43%, френският CAC 40 - с 1,45% и италианският MIB - с 1,44%. Най-слабо повишение с 0,57% бележи британският индекс FTSE100 главно поради факта, че паундът поскъпва силно за втори пореден ден на търговия, достигайки тримесечен връх спрямо щатския долари и 5-месечен връх спрямо еврото.