Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Птерозавър с размах на крилете 9 метра е летял преди 95 млн. години над земите на днешен Ливан

фосил от зъб, открит в Германия, и реконструкция на птерозавър
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Палеонтолози идентифицираха нов вид летящи динозаври, след като анализираха фосили, открити във варовикова кариера в Ливан, съобщава БТА, като цитира "Дейли мейл".

Учените са определили, че фосилите са отпреди около 95 милиона години и са от птерозавър, получил научното название Mimodactylus libanensis. Той имал размах на крилете 9 метра и тегло около 250 кг.

Предполага се, че представители на вида са летели над морето Тетис, което се намирало между днешните територии на Европа, Северна Африка и Североизточна Азия.

Летящите динозаври M. libanensis се хранели с ракообразни от рифовете и лагуните в морето и вероятно са стигали до днешната територия на Китай. "Многообразието на тези древни животни е било по-голямо, отколкото се смяташе досега", заяви палеонтологът Майкъл Колдуел от университета на Албърта, Канада.

Новите находки подкрепят хипотезата, че разнообразието на птерозаврите в древността е било толкова голямо, колкото на днешните птици.

Фосилите, които са били открити преди повече от 15 години, са част първата находка на цялостен скелет от птерозавър в Ливан. Те са съхранявани дълго време, преди учените да ги анализират.

Птерозаврите са първите гръбначни животни, които са развили способността да летят. Техни фосилни останки са открити в целия свят. Много от птерозаврите имат биологични особености, които са уникални. 


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени