Учени не намериха следи от масово изсичане на гори, от пожари и други антропогенни изменения в работата на екосистемите, свързани с живота на племената на индианците, обитавали североизточните райони на САЩ през последните 14 000 години, съобщи ТАСС, цитирана от БТА.
Информацията бе разпространена от пресслужбата на университета в Бингъмтън с препратка към публикация в сп. „Нейчър Състейнабилити“.
„Екологичните следи от индианците, живели на територия на Нова Англия в продължение на хиляди години при голяма гъстота на населението, са почти невидими. Ако не знаехме, че тук някога са живели хора, никога нямаше да открием следи от тях в целия регион. В миналото смятахме, че индианците са прочиствали горите с помощта на огъня, но нашето изследване доказва, че това не е така“, казва археологът от университета в Бингъмтън Елизабет Чилтън.
Повечето историци смятат, че предците на съвременните индианци са дошли на територията на Новия свят преди около 15 хиляди години през Беринговия проток, когато той е бил тясна ивица суша, съединяваща тогава Аляска и Чукотка.
Първата култура на тези древни преселници, чиито останки са съхранени до днес и са открити от учените, възниква на територията на съвременните САЩ преди 13 хиляди години.
Наречена е Кловис в чест на града в щата Ню Мексико, където преди век е открито едно от първите селища на древните аборигени. Генетическите изследвания доказват, че до наши дни няма доживели техни потомци и сега в Америка живеят потомци на други групи древни индианци, възникнали доста по-късно.
Чилтън и колегите ѝ се интересуват от това как древните индиански племена са повлияли на облика и екологията на съвременна Нова Англия, включваща шест щата от североизточното крайбрежие на САЩ и където през 1620 година се установяват едни от първите англоезични колонизатори.
Учените анализират почвени образци и изучават древния климат на региона, като предполагат, че човечеството е започнало да влияе на работата на екосистемите, и дори на климата, още от началото на съществуването си, преди появата на първите цивилизации и на промишлеността.
В случая с индианците, обитавали този район преди колонизаторите, археолозите с удивление установяват, че в почвите няма никакви следи от съществуването на селища и пребиваването на големи групи хора.
Те не откриват и намек за това, че местните гори са реагирали по какъвто и да било начин на присъствието на човека сред тях в продължение на близо осем хиляди години.
Ситуацията се променя след пристигането на колонизаторите, които започват масово изсичане на гори и установяването на флора и фауна, които обикновено съпътстват настъпващата цивилизация.