Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Страхът от коронавирус доведе до бум на грипната статистика в България

Снимка: БГНЕС

България е обхваната от мащабна грипна вълна. Министерството на здавеопазването потвърди, че на територията на една трета от страната има повишена заболеваемост от грип и заради епидемията е спрян учебният процес в близо 2800 училища. Две са жертвите на грипа от началото на епидемията. Мъже на 51 и 41 години от Борино и Русе починаха в болница след усложнения от грип.

Паниката от коронавирус, обхванала целия свят, също е причина в България да се отчита бум на статистиката на грипната заболеваемост. 

Хората се страхуват и при най-малките симптоми търсят лекарска помощ, каза в специално интервю за Радио България директорът на Националния център по заразни и паразитни болести /НЦЗПБ/ проф. Тодор Кантарджиев.


В момента имаме силно епидемиологично разпространение. В последната седмица на януари отчетохме рязко повишаване на случаите на грип в страната. Най-много боледуват децата от 4 до 14 годишна възраст. Следващите седмици очакваме увеличаване на грипните случаи, защото вълната ще обхване и по-големите възрастови групи. 

Докато в началото на януари имаше чести случаи на щама Н1N1 – така наречения свински грип, сега вече два пъти повече докторите доказват H3N2 – грип от генетичната група Канзас.

Медийният шум, свързан с коронавируса, напълни болничните коридори с хора, казва проф. Кантарджиев.

Много българи, въпреки че не са били в чужбина и не са били в контакт с хора, които са били в Китай или чужбина се плашат и при най-леките симптоми на дихателната система, хрема, гърлобол се обръщат към лекар. Затова броят на потърсилите лекарска помощ е много голям.

НЦЗПБ следи много внимателно развитието на коронавируса, контактува ежедневно с Центъра по контрол на заболяванията за ЕС в Стокхолм, чете решенията на СЗО и Центъра за контрол на заболяванията в САЩ, които според д-р Кантарджиев са най-големите специалисти в тази област.

Поръчахме праймери за генетична диагностика на това заболяване. С тези тестове установихме отрицателните проби на двете жени, пътували в Китай и Тайланд, за които имаше съмнения за коронавирус. Симптоми на заболяването са висока температура, засягане на белия дроб, двустранна пневмония, характерна за тази инфекция. С материал, взет от дихателната система, болестта може  да се докаже за 4-5 часа чрез модерен генетичен метод.  

Правителството също прие крути мерки срещу разпространението на болестта. Беше повишена степента на опасност от разпространение на вируса. Кабинетът обяви четвърта от общо пет степени на риск заради коронавируса, като препоръчва на българските граждани да не пътуват до Китай.

Граничната полиция в никоя държава не е спряла епидемия, може да я забави. А това забавяне ще ни е важно, докато се намери лечение или противодействия, каза премиерът Бойко Борисов.

Министърът на вътрешните работи Младен Маринов призова гражданите да се съобразяват с полицейските разпореждания, които имат за цел да предпазят всички български граждани. 

Министерството на външните работи съветва българите да не пътуват до Китай. От друга страна, всички, които се връщат оттам, ще бъдат подложени на 14-дневна карантина.

На летищата в София, Варна и Бургас са монтирани термокамери, които да проверяват състоянието, а при явни симптоми хората ще бъдат транспортирани до лечебните заведения, подготвени за прием на заразени пациенти.

Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев съобщи, че при констатиране даже и на минимална висока температура 37.1 градуса, пътникът ще бъде поет от медицински екип. Такъв случай вече имаше във варненското летище. Особено щателно се проверява здравното състояние на идващите с полети от Истанбул и Москва.

Снимки: БГНЕС

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна