Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неинвазивните терапии подпомагат женското здраве

В България сме свикнали да възприемаме месец март като женски, при това - не само защото го свързваме с предвестницата на пролетта Баба Марта или с празника на жените Осми март. В колективното съзнание на българина честите промени във времето през март се оприличават на женското настроение, което често се мени. Малцина обаче си дават сметка, че голяма част от промените в поведението на жената се дължат и на проблеми, за които тя не иска или се смущава да говори.

Един от тях е отслабването на тазовото дъно, което с напредването на възрастта води до серия от неразположения, способни да помрачат радостта от живота на всяка жена. Повечето протичат без видими симптоми, но за сметка на това са изключително мъчителни. В тези случаи единственото решение е оперативна намеса. Но не всички пациентки в напреднала възраст могат да се подложат на операция. В търсене на решението на тези проблеми за своите пациентки, д-р Борислава Попова попада на иновативен метод, значително облекчаващ страданията - електромагнитен стол, използван съвсем отскоро за лечение на мускулатурата на тазовото дъно:

„Всъщност това са мускули, които много рядко използваме и с напредване на годините се отпускат – обяснява д-р Попова. - Това важи и за мъжете, но при жените симптоматиката е по-изразена, не само заради ражданията, но и заради физиологията им. Идеята на стола, на който се сяда с ежедневното облекло, e чрез много мощни електромагнитни вълни, в рамките на 28 минути, да предизвика съкращаване на мускулатурата, което не може да бъде постигнато по друг начин. За сравнение, това се равнява на 11 200 кегелови упражнения. „Умният“ стол подава и различни импулси в 33 режима, за да се избегне адаптирането на мускулатурата към тях.“

България е сред малкото страни, които използват този неинвазивен метод, разработен във Великобритания и тепърва навлизащ в медицината. „Това са неща, за които допреди пет години не знаехме, че разкриват такива възможности“, отбелязва д-р Попова. Благодарение на електромагнитния стол, нейна възрастна пациентка с множество съпътстващи заболявания, сред които и инсулт, успява да подобри значително състоянието си без оперативна намеса.

По думите на д-р Попова, 80 % от жените имат през живота си епизод, свързан с инконтиненцията (изпускане на урина), без значение дали са раждали или - не. За съжаление, повечето от тях не говорят за това, тъй като се срамуват. Лечението на тези функционални проблеми спада към т.нар. естетична медицина, защото пациентите се водят клинично здрави.

„Казва се, че са напълно здрави, но всъщност не е така. Здравето е единство между физическото, емоционалното и психическото състояние. Когато пациентът има функционали нарушения в областта на тазовото дъно, невинаги можем да предложим оперативни техники, с които да го подпомогнем. Медикаментите също невинаги повлияват на неразположенията. След навлизането на естетичната гинекология и нехирургичните методи, които предлага тя, подпомагаме този род оплаквания. Трябва да подчертая, че това не е козметика. Ние не разкрасяваме, а помагаме на хората да се възстановят или поне да се доближат до нормалното си естествено състояние.“

На 6 март в София се организира Ден на отворените врати, в който всяка жена ще може да постави въпрос за своето здраве на специалисти в областта.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени