Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мнучин: Финансовите пазари ще останат отворени, но може би с по-малко часове за търговия

Отскок на Уолстрийт след "най-черния понеделник" от борсовия срив през 1987 г.

Стивън Мнучин, финансов министър на САЩ

Министърът на финансите на САЩ Стивън Мнучин заяви във вторник, че Уолстрийт и Белият дом се ангажират да поддържат финансовите пазари, дори ако това означава в определен момент намаляване на часовете за търговия, предаде CNBC.

"Всеки желае пазарът да остане отворен", посочи Мнучин по време на пресконференция, отговаряйки на въпрос относно операциите на фондовите борси. "Може да стигнем до момент, в който ще съкратим часовете на търговия, ако това е нещо, което трябва да се направи. Но американците трябва да знаят, че ще направим всичко, за да сме сигурни, че те ще имат достъп до парите в своите банки, до парите в своите пенсионни сметки и до парите си в акции".

Той също така посочи, че по-късно днес ще бъде представен нов финансов пакет, който ще включва подкрепа на авиокомпаниите, хотелиерската индустрия и малкия бизнес. Според него пандемията от коронавирус има по-лошо влияние върху авиоиндустрията, отколкото терористичните атаки на 11-и септември.

Мнучин отказа да коментира исканата сума, но отбеляза, че администрацията работи, за да приеме законопроекта "много бързо".

Финансирането ще бъде насочено и към "американските работници", за да има помогне да превъзмогнат вирусната епидемия. "Веднага ще изпращаме чекове", подчерта Мнучин.

Вероятният резултат от водените с Конгреса разговори по новия финансов пакет ще бъдат незабавни парични инжекции за американците, каза Мнучин. Също така могат да бъдат включени данъчни отсрочки за фирми и отделни данъчни регистратори.

По-рано във вторник Федералният резерв обяви механизъм, който ще помогне за разхлабване на пазара на краткосрочен дълг, който компаниите използват за финансиране на своите операции. Известен като търговски книжа, този пазар изглежда преуморен напоследък, но Мнучин посочи, че новата програма може да осигури на бизнеса, отговарящи на условията за финансиране, до 1 трилион долара 90-дневен необезпечен кредит.

Коментарите на Мнучин и новите мерки на Фед доведоха до първоначален опит за отскок на фондовите индекси на Уолстрийт във вторник с над 5% след вчерашния "черен понеделник", когато индексът DJIA се срина с близо 3000 пункта (спад с 12,9%), S&P500 - с 11,9%, а Nasdaq Composite - с 12,3%, отбелязвайки най-драматични спадове от финансовата криза през 1987 година.

Този отскок обаче се поограничи към средата на днешната търговия, като DJIA нараства с 2,4%, S&P500 - с 3,62% и Nasdaq - с 3,70%.

Въпреки опитите на инвеститорите на "Уолстрийт" да си поемат дъх, индексът DJIA вече е с цели 32% под неговия рекорден връх от 12-ти февруари, а S&P500 и Nasdaq Composite - с 30% под техните исторически върхове от 19-и февруари.

Междувременно европейските борси приключиха днешната търговия на зелена територия, парирайки част от вчерашните загуби с оглед на надеждите, че обявените пакети с финансови мерки от държави като Испания и Франция ще помогнат за омекотяване на негативното икономическо въздействие от вирусната пандемия, която парализира световната икономика.

Общият индекс S&P500 нарасна с 2,26%, след като вчера падна с 5% и с над 30% в рамките на този месец, френският CAC 40 се повиши с 2,84%, испанският Ibex - 35 скочи с 6,41%, германският DAX 30 - с 2,25%, италианският MIB - с 2,23% и британският FTSE100 - с 2,79%.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна