Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спад на азиатските борси, европейските пазари не работят заради католическия Великден

Предпазливо понижение на американските фючърси преди началото на търговията на Уолстрийт

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Азиатските борси се оцветиха в червено през тънката и неликвидна търговия в понеделник, като голям част от финансовите пазари остават и днес затворени заради католическия Великден.

Японският фонд индекс Nikkei се понижи с 2,33%, южнокорейският Kospi - с 1,87%, а китайският Shanghai Composite - с 0,48% на фона на продължаващата нарастване на заразените с коронавирус по света. Междувременно броят на новите случаи в Китай се увеличи през последните 24 часа със 108, което е най-голямото дневно увеличение от 5-и март насам. Това води до известни опасения за втора вълна на епидемията в азиатска държава, от където преди няколко месеца тръгна вирусната зараза, с оглед, че 98 от новите случаи бяха от привнесени отвън.

Другите борси, включително в Хонконг, Нова Зеландия и Австралия, като борсите в Европа, останаха затворени заради последният ден от католическите чествания на Великден.

След неработния ден за Разпети петък, американските пазари на акции ще подновят търговията в понеделник, като трите основни фондови фючърси се понижават с около 0,4% около половин час преди старта на Уолстрийт.

Фючърсите на DJIA се понижават с около 100 пункта (с 0,42%), на S&P500 - с 0,37% и на Nasdaq100 - с 0,36%, след като през изминалата по-кратка работна седмица Уолстрийт отбеляза най-доброто си представяне от 45 години насам.

Само в рамките на четири работни дни, индексът DJIA нарасна с 12,7%, а технологичният индекс Nasdaq Composite - с 10,6% на фона на поредните мащабни мерки от страна на Федералния резерв за компенсирано на силно негативното икономическо въздействие на пандемията от коронавирус.

Широкият индекс S&P500 скочи през миналата седмица с 12,1%, отбелязвайки по този начин най-силен ръст от далечната 1974 г. Индексът S&P500 се срина преди време с близо 35% от рекордният връх, достигнат през средата на февруари, но последвалите безпрецедентни фискални и парични стимулиращи мерки в САЩ, както и надеждите за наближаващ пик на вирусната пандемия доведоха до негово силен отскок през последните седмици. Въпреки това S&P500 е все още със 17% под неговия февруарски връх.

И днес вниманието на инвеститорите на Уолстрийт ще остане насочено върху черната коронавирусната статистика, според която САЩ са рекордьори като по отношение на общия брой заразени, така и по брой починали заради Covid-19.

Инвеститорите са в очакване на финансовите отчети на Корпоративна Америка за първото тримесечие.

Фокусът на вниманието обаче започва да се насочва и към предстоящото публикуване на финансовите отчети на Корпоративна Америка за първото тримесечие на годината, които ще покажат по-точно колко негативно се отразява пандемията от коронавирус на компаниите в САЩ. Според данни на компанията Refinitiv, анализатори и икономисти предвиждат, че печалбите на компаниите, влизащи в индекса S&P500, ще паднат с 9% през изминалите три месеца от началото на годината. Преди избухването на вирусната пандемия, те очакваха скок на корпоративните печалби с 6,3%.

Първите финансови резултати за последното тримесечие ще бъдат представени във вторник от големите американски банки JP Morgan и Wells Fargo. Също във вторник ще бъде представени финансовите отчети на Johnson & Johnson и на United Airlines.

В сряда са данните на банките Citgroup, Bank of America и Morgan Stanley, в четвъртък - на Bank of NY Mellon, на най-големият в света инвестиционен фонд Blackstone Group и на компанията Honeywell, а  в петък на Schlumberger и State Street.

Godman Sachs се отказа от досегашните си прогнози за "мечи" пазар и вече предполага, че пазарът на акции е оформил дъно.

Анализаторите на банката Goldman Sachs се отказаха от досегашната прогноза за нов солиден спад на Уолстрийт и вече предполагат, че пазарът е оформил дъно след агресивният срив от рекордните върхове през средата на февруари до многогодишните дъна, достигнати през последната десетдневка на март.

Водещият анализатор на GS Дейвид Костин отбеляза, че "най-лошото от пазарния погром вече е зад нас". "Предишната ни прогноза за спад на индекса S&P500 към нивото от 2000 пункта вече не изглежда вероятно. Остава в сила нашата прогноза за нарастване на S&P500 към 3000 пункта в края на годината", посочи той в последен анализ на американската банка за нейни клиенти в понеделник.

"Комбинацията от безпрецедентна политическа подкрепа и индикациите за изравняване на кривата на вируса драстично намалиха по-големите низходящи рискове за икономиката и финансовите пазари в САЩ и извадиха индексът S&P 500 извън територията на т.нар. "мечи пазара" (пазара на поевтиняващи акции)", отбеляза Дейвид Костин.

Според него, "ако САЩ не преживеят втора вълна на заразени с коронавирус след рестартирането на икономиката, ясната позиция на управляващите "да направят всичко необходимо" означава, че пазарът на акции едва ли ще достигне нови по-ниски нива от тези, достигнати през втората половина на март".



Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени