Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спад на европейските борси след снощния шокиращ петролен срив

Европейските пазари на акции последваха снощния спад на Уолстрийт и също бележат понижения през днешната търговия, следвайки първия в историята шокиращ спад на фючърсите на американския лек суров петрол на отрицателна територия.

Слабите корпоративни резултати за първото тримесечие на годината също допринасят за поевтиняването на европейските акции, тъй като само потвърждават инвеститорските страхове за трайните щети, които нанася коронавирусната пандемия върху световната икономика.

Инвеститорите също така не приветстват и коментарите на президента на САЩ Доналд Тръмп, че ще издаде в близките дни заповед за временно преустановяване на имиграцията в Съединените щати, както и предупреждението на шефа на Световната здравна организация, че "най-лошото все още е пред нас" по отношение на пандемията Covid-19 и че "това е вирус, който много хора все още не разбират".

Общият европейски фонд индекс Stoxx Europe 600 се понижава във вторник с 2,34%, следвайки силното понижение на Уолстрийт в края на вчерашната търговия в резултат на историческият спад на фючърсите на американския лек суров петрол WTI с доставка през май до -37,63 долара за барел, което означава, че притежателите на тези контракти трябваше де факто да платят на купувачите, за да се „отърват“ от тези фючърси преди техния падеж по-късно днес (на 21-ви април).

Индексът DJIA приключи търговията в понеделник със спад от близо 600 пункта (понижение с 2,44%), широкият индекс S&P500 се понижи с 1,79%, а технологичният индекс Nasdaq Composite - с 1,03%.

По-рано днес, изтичащите довечера петролни фючърси WTI с доставка през май отскочиха за кратко на позитивна територия, след което обаче отново върха под $0 за барел, търгувайки се около -$ 4 за барел.

Солиден спад с над 20% към $ 16 за барел бележат днес и фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през юни, като за кратко те дори се сринаха към 21-годишно дъно около $ 11,60 за барел. Юнските фючърси и на петрола брент поевтиняват силно със 17% към $ 21,20 за барел, сривайки се за кратко дори към дъно от $ 18,10 за барел.

Това се отразява негативно на акциите на европейските петролни компании, като тези на British Petroleum поевтиняват с 4,5%, на Royal Dutch Shell - с 3,15%, на Total - с 3,6%, а целият енергиен индекс STOXX Europe 600 Oil & Gas се понижава с 4,5%.

Немският фондов индекс DAX 30 се понижава с 3% въпреки последно проучване на института Zew, показващо изненадващо подобрение на експертните нагласи в Германия и в цялата еврозона за икономическото развитие през следващите шест месеца, но при ново драматичен спад на техните оценки за текущото състояние на икономиката в резултат на коронавирусната пандемия.

Акциите на голямата немска софтуерна компания SAP поевтиняват с близо 3%, след като беше съобщено, че изпълнителният ѝ директор Дженифър Морган ще напусне поста си до края на месеца. SAP също така заяви, че значителен процент от новия бизнес на компанията е бил отложен през март, а коригираната оперативна печалба за първото тримесечие се е повишила с 1%. Приходите на компанията през първото тримесечие пък се увеличиха със 7%, като приходите от облачните ѝ услуги скочиха с 27%.

Френският индекс CAC 40 се понижава с 2,77%, британският FTSE100 - с 2,15%, италианският MIB - с 1,9% и испанският Ibex-35 - с 1,89%.

Фючърсите на основните американски фондови индекси също бележат солидно понижение преди старта на днешната търговия на Уолстрийт, което предполага нов негативен старт на американските пазари на акции. Фючърсите на индекса DJIA се понижават с 580 пункта (спад с 2,47%), на S&P500 - с 1,9% и на технологичния индекс Nadaq100 - с 1,08%.

Акциите на IBM поевтиняват с над 4% на извънборсовата търговия след слабите корпоративни резултати през първото тримесечие заради Covid-19.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна