Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фед остави без промяна почти нулевата американска лихва

Обеща отново да направи всичко необходимо, за да подкрепи икономиката на САЩ

Федералният резерв остави основната си лихва близо до нулата и отново обеща да направи всичко, което необходимо, за да подкрепа американската икономика на фона на продължаваща пандемия от коронавирус, която не само ще "натежи значително" в краткосрочната перспектива, но ще създаде "значителни рискове" и в средносрочен план.

След края на редовното си заседание централната банка на САЩ запази очаквано федералната фондова лихва в диапазона между 0,00% и 0,25%. Фед потвърди, че ще остави непроменена настоящата си парична и лихвена политика, докато икономиката не издържи на последните събития около вирусната пандемия и не се върне на пътя за постигне на пълна трудова заетост и ценова стабилност.

"Коронавирусната епидемия причинява огромни човешки и икономически трудности в Съединените щати и по целия свят", се посочва в изявлението след края на заседание. "Разрушителните последици по целия свят нарушиха икономическата активност у нас и зад граница, отразявайки се значително на финансовите условия и нарушиха притока на кредити към домакинствата и бизнеса в САЩ", посочи Фед.

Кризата в общественото здравеопазване "ще натежи до голяма степен върху икономическата активност, заетостта и инфлацията в краткосрочен план, но представлява значителен риск и за икономическите перспективи в средносрочен план", заяви централната банка.

С оглед на това "Федералният резерв се ангажира да използва пълния си набор от финансови инструменти за подпомагане на американската икономика в това предизвикателно време", се казва в изявлението на централната банка на САЩ в края на двудневното заседание, проведено чрез видеоконферентна връзка.

На пресконференция след края на заседанието, председателят на Федералния резерв Джером Пауъл посочи, че ще има необходимост от повече подкрепа за икономиката както от страна на централната банка, така и от Конгресът на САЩ.

Джером Пауъл, председател на Фед

"Фед има голям на брой инструменти, за да подкрепя икономиката и остава ангажиран да използва техният пълен набор толкова дълго, колкото е необходимо", посочи той и допълни: "Въпреки това, докато безработицата нараства към двуцифрени нива, вярвам, че Конгресът ще трябва да действа отново, за да предостави нова спешна финансова помощ".

"Възможно е да се окаже, че икономиката се нуждае от повече подкрепа от всички нас“, подчерта Пауъл.

Той обаче смята, че политическата позиция на централната банка и темповете на закупуване на финансови активи (държавни облигации и търговски ценни книжа) са подходящи "засега" и в момента няма планове да бъдат променяни.

Пауъл подчерта, че политическата позиция е "точно там, където трябва да бъде" и отбеляза, че Фед възнамерява да задържи лихвените проценти на сегашните нива, докато не се увери, че икономиката е издържала на въздействието на пандемията от коронавирус. Той добави, че покупките на активи от страна на Фед са помогнали "съществено" на пазарите през последните седмици.

Според него икономическите показатели на Съединените щати през второто тримесечие ще бъдат "по-лоши от всички наблюдавани досега данни" поради ефектите на пандемията от коронавирус. Той отново посочи, че "безработицата ще нарасне до високи двуцифрени нива и няма вероятност скоро да се върне до нивата, които бяха в сила, преди коронавирусът да опустоши икономиката и пазара, тъй като доведе до принудително въвеждане на карантина и до спиране на бизнеса.

Пауъл посочи, че Фед не е сигурен кога икономиката ще започне отново да набира скорост, въпреки че може да започне да се възстановява през третото тримесечие. Страната може да преживее голям икономически растеж, като се има предвид размерът на спада през настоящия период, въпреки че е "малко вероятно“ нивата отпреди кризата да бъдат достигнати отново бързо, отбеляза централният банкер.

"Колкото по-бързо постави коронавирусът под контрол, толкова по-бързо хората могат да си възвърнат увереността и ние можем да си върнем икономическата активност", заяви Джером Пауъл.

Шефът на Фед потвърди, че управляваната от него централна банка не бърза да премахне настоящите стимулиращи мерки.

Пауъл очерта някои от рисковете за икономическите перспективи, включително възможността за увреждане на производственият капацитет на американската икономика. Председателят на Фед също така отбеляза, че хората могат да не са склонни да се върнат към живота си от преди кризата, докато не се убедят, че вирусът е под контрол.

Имайки това предвид, Пауъл каза, че Фед ще продължи да бъде в крак с агресивните си мерки, "докато не сме сигурни, че икономиката е на път към възстановяване".

Джером Пауъл също така посочи, че програмата на Фед за кредитиране на т.нар. "Мейнстрийт" няма да изчерпи наличните средства, тъй като тя не е ограничена с определена сума, за разлика от правителствената Програма за защита на заплатите.

Механизмът на кредитната програма за "Мейнстрийт" предоставя "безвъзмездни средства, а не заеми", подчерта той, като изрази увереност, че "търсенето няма да е толкова силно, колкото при Програма за защита на заплатите".


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна