През март 2020 г. индустриалното производство в еврозоната и в целия ЕС отбеляза рекорден спад от над 10%, тъй като мерките за ограничаване на коронавирусна инфекция засегнаха много силно бизнес и потребителската активност в единния блок, показват данни на Евростат, като в същото време спадът в България беше двойно по-малък.
Производството в рамките на еврозоната се срина през март с 11,3% спрямо февруари, когато се понижи с 0,1 на сто. Това е най-големият производствен спад от 1991 година, от когато датират този тип данни на официалната европейска статистика.
В рамките на еврозоната най-драматичен срив с 26,3% отбеляза производството на дълготрайни потребителски стоки като автомобили, перални машини и телевизори, докато средствата за производство се понижиха с 15,9%, на междинни производствени стоки с 11,0%, а на стоки с недълготрайна употреба - с 1,6%. Енергийното производство пък се понижи през март с 4 на сто.
Спрямо година по-рано производството в еврозоната се срина през март с 12,9% след понижение с 2,2% през февруари. Производството на годишна база в региона на единната валута нарасна за последно през далечния ноември 2018-а година.
Германия, която е голям износител на средства за производство и на дълготрайните потребителски стоки, отчете спад на индустриалното си производство през март с 11,2% на месечна и с 14,2% на годишна база. В Италия промишленото производство се срина на месечна база с цели 28,4%, а на годишна база с 29,3 на сто, след като през март страната беше най-силно засегната от коронавирусната пандемия.
Евростат представи аналогични много слаби данни за индустриалното производство през март и за целия ЕС, включително и за България, въпреки че производственият спад в нашата страна беше двойно по-сдържан, отколкото в рамките на съюза.
Производството в ЕС-27 (изключвайки Великобритания) се сви през март с 10,4% след стагнация през февруари, като на годишна база индустриалното производство спадна с 11,8% след понижение с 1,6% месец по-рано.
Според данните на Евростат индустриалното производство в България се понижи през март с 5,1% спрямо февруари, когато нарасна с 0,8%.
На годишна база промишленото производство в България пък се сви през март с 6,9% след стагнация през февруари. По този начин производството в нашата страна не успява да отчете растеж за пети пореден месец, след като за последно нарасна през октомври 2019 година.