Индустриалното производство в Китай нарасна през април за пръв път от началото на годината, тъй като втората по големина икономика в света започна бавно да излиза от въведената заради коронавируса блокада, но при продължаващо намаляване на бизнес инвестициите и на потреблението, показват данни на Националното статистическо бюро на азиатска държава.
Индустриалното производство нарасна през април с 3,9 на годишна база след понижение с 1,1% през март и срив с 13,5% през първите два месеца на 2020г., когато беше разгара на коронавирусната епидемия в Китай.
От началото на годината индустриалното производство се сви с 4,9% спрямо първите четири месеца на 2019 г. и след спад с 8,4% през първото тримесечие на 2020 г.
След месеци на карантина и блокада Китай започна да рестартира своята икономика, тъй като постави под контрол разпространението на Covid-19. През април предприятията започнаха отново да работят, като започна да се увеличава и производството на петрол, въглища и цветни метали (с 0,3%), на електроенергия (с 0,2%) и промишленото производство (скок с цели 5,0%).
Китай обаче продължава да се сблъсква с големи предизвикателства в сектора на услугите си и особено при търговията на дребно на фона на намаляващи доходи и нарастваща безработица.
Продажбите на дребно се свиха през април със 7,5% на година база след спад с 15,8% през март и срив с 20,5% през първите два месеца на годината. От началото на годината търговията на дребно в Китай се понижи с 16,2% спрямо същия период година по-рано и след спад с 19,0% през първото тримесечие на 2020 г.
Нивото на безработица в Китай, което от много години стабилизираше около 5%, нарасна в края на април до 6,0% от 5,9% през март и след като през периода януари - февруари скочи дори до 6,2%.
Дълготрайните бизнес инвестиции през периода януари - април се свиха с 10,3% спрямо година по-рано и след техен спад с 16,1% през първото тримесечие.
Икономическата дейност в Китай се възстановява постепенно към нормализация, но въпреки това икономиката все още е изправена пред много предизвикателства поради глобалното разпространение на Covid-19, заявиха от официалната статистическата служба.
Според редица икономисти и анализатори, много високата безработица по света заради коронавирусната пандемия и слабото външно търсене в резултат на това ще продължават да оказват натиск върху производствения и експортния сектор в Китай, и следователно върху заетостта и работните места.
Днешните данни показват, че втората по сила икономика в света започва да се възстановява от коронавирусната криза, но само постепенно, което не оправдава някои от очаквания за "V-образен" подем.
Икономиката на Китай се сви през първото тримесечие за пръв път от началото на официалната статистика преди близо три десетилетия, като БВП се понижи с 6,8% спрямо година по-рано и след растеж от 6% в края на 2019 г.