Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Китайският парламент прие закона за защита на националната сигурност в Хонконг

Национален народен конгрес на Китай
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Китайският парламент одобри продължаване на процедурата за противоречивото законодателството за защита на националната сигурност в Хонконг, за което хонконгските демократични активисти и Западният свят, начело със САЩ, се опасяват, че може да застраши специалната автономия и свободи на града, предаде Ройтерс.

Китай заяви, че законодателството ще бъде насочено към преодоляване на разделението, подривната дейност, тероризма и чуждестранната намеса в града.

Това решение на Пекин обаче предизвика през последните дни първите големи протести в Хонконг от месеци насам. Десетки протестиращи се събраха в търговски център на Хонконг, за да скандират лозунги, но нямаше повторение на сътресенията от предния ден, когато полицията направи над 360 ареста, докато хиляди хора в автономния град излязоха гневни на улицата заради законодателството за национална сигурност, предложено от Китай.

Членовете на парламента на Китай, Националният народен конгрес, избухнаха в дълги аплодисменти, когато вотът в четвъртък показа, че 2887 делегати са подкрепили решението да се продължи напред със закона за защита на националната сигурност, едва един гласува против, а шестима се въздържаха.

Подробности за закона за защита на националната сигурност в Хонконг се очаква да бъдат изготвени през следващите седмици. Очаква се той да влезе в сила преди септември - най-вероятно през август.

Китайските власти и подкрепеното от Пекин правителство в Хонконг твърдят, че няма заплаха за автономията на града и че новият закон ще бъде конкретно  и ясно фокусиран.

Независимо от това, Съединените щати, Великобритания и Европейският съюз изразиха загриженост от това законодателство и последиците от него за най-свободният град на Китай, който е и един от световните финансови центрове.

Миналата година градът беше разтърсван месеци от демонстрации, често съпътствани с насилие, които поставяха искания за демокрация във връзка с неуспешен опит да се въведе закон за екстрадиция в Китай.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна