Великобритания ще продължи да настоява за постигане на глобално решение за данъчно облагане на международни дигитални компании като Google и Facebook Inc, въпреки че САЩ напуснаха преговорите, съобщи в четвъртък говорител на британската финансово министерство.
"Ние оставаме ангажирани с намирането на глобално решение по отношения на цифровия данък", заяви говорителят, цитиран от Ройтерс.
Междувременно френският министър на икономиката и финансите Брюно Льо Мейр заяви в четвъртък, че оттеглянето на САЩ от преговорите за глобален цифров данък представлява за Париж "акт на провокация".
Според търговският представител на САЩ Робърт Лайтхайзър, Мнучин е напуснал преговорите, след като те не са успели да постигнат напредък.
Лайтхайзър все пак заяви пред американските депутати, че все още вярва, че е необходим международен режим за данъчното облагане, но разговорите с европейските държави не са се оказали ползотворни.
"Ние не вървяхме напред и финансовият ни министър взе решение, че вместо да ги накараме да излязат сами, просто казахме, че повече няма да участваме в преговорите", каза той пред комисия на Конгреса на САЩ.
Говорителят на Министерството на финансите Моника Кроули заяви, че Вашингтон е предложил да бъде направена пауза, а не край, на преговорите между страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие относно цифровите данъци и определянето на правила за международното данъчно облагане.
"Съединените щати предложиха пауза в преговорите на ОИСР относно международното данъчно облагане, докато правителствата по цял свят са съсредоточени върху тяхната реакция на пандемията Covid-19 и безопасното възобновяване на техните икономики", посочи тя, цитирана от Ройтерс.
Източник на агенцията също така посочи, че Вашингтон все още смята, че споразумението е възможно през тази година.
Вашингтон се намира в сериозни спорове със страни като Франция и Великобритания относно плановете им да налагат данъци върху цифровите услуги като начин за набиране на приходи от местните операции на големи американски технологични компании като Google и Facebook Inc.