Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изстрелват в четвъртък сондата "Хоуп", която ще изследва климата на Марс

Снимка: ЕПА/БГНЕС

ОАЕ отложи насроченото за довечера изстрелване на сондата "Хоуп" (Надежда), заради лошо време на космодрума Танегашима в Япония, съобщиха световните информационни агенции.
Изстрелването е пренасрочено за четвъртък, 16 юли в 20,43 ч. по Гринуич (23,43 ч. бълг. време). 

Сондата "Хоуп" е един от трите космически апарата с насрочено изстрелване към Марс до края на юли, когато двете планети са най-близо. Другите два са американският роувър "Пърсивиърънс" и китайската мисия с роувър и орбитиращ апарат.

Спътникът "Хоуп" с тегло 1,3 тона ще бъде изстрелян от японския космодрум Танегашима с ракета Н-2D. След 500 милиона километрово пътешествие би трябвало да пристигне край Марс през февруари 2021 г.

ОАЕ имат малък опит в проектирането и изстрелването на космически апарати и въпреки това се опитват да направят нещо, което само САЩ, Русия, Европа и Индия са постигали. Това е показателно за големите им амбиции.

Инженерите им успяха да създадат сондата само за шест години с помощ от американски експерти. Когато спътникът стигне до Марс, се очаква да изпрати нови научни данни за атмосферата на планетата.

По-специално специалистите се надяват сондата да обогати познанията как Марс е загубил по-голямата част от атмосферата си, а с нея, и много от водата си. 

Рисковете при мисиите до Марс обаче са големи. Половината от всички апарати, изпращани до Червената планета, не са успели да се справят. 

Научната програма на сондата е съставена с помощта на НАСА, за да допринесе реално към познанията за планетата. Една от целите е "Хоуп" да изследва как енергията се движи в атмосферата от горния й край към долния през различните сезони. Тя ще проследи също как се вдига праха от повърхността на Марс, който влияе върху температурата на атмосферата.

Ще изследва и поведението на неутрални атоми на водорода и кислорода в най-горния край на атмосферата. 

Има хипотеза, че тези атоми имат значителна роля за еродирането на марсианската атмосфера от енергийните частици, които идват от Слънцето. 

За да събира тези данни, "Хоуп" ще застане на орбита почти над екватора на Марс на разстояние 22 000 км до 44 000 км

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени