Европейската централна банка предполага, че Европейският съюз ще приеме плана за икономическо възстановяване от коронавирусната криза в размер на 750 милиарда евро.
Това заяви в четвъртък президентът на ЕЦБ Кристин Лагард по време на пресконференция след края на редовното заседание на централната банка, на което не бяха направени промени в досегашната парична и лихвена политика.
Лагард също така коментира, че ЕЦБ очаква по-голямата част от средствата във възстановителния фонд да бъдат предоставяни под формата на безвъзмездни средства, а не като заеми.
Тя отбеляза, че очакванията са високи, тъй като сделката трябва да помогне на блока да премине към "дигитализиране" и "позеленяване" на икономиката на Европейския съюз.
Предстои лидерите на 27-те държави от ЕС да се срещнат в петък и събота, за да се опитат да преодолеят различията си относно това как ще функционира фондът за възстановяване в размер на 750 милиарда евро.
Някои богати северни държави предпочитат този фонд да предоставя повече заеми и по-малко безвъзмездни средства на южните им партньори, които бяха засегнати по-силно от коронавирусната пандемия, като същите т.нар. "пестеливи" страни членки призовават за икономически реформи като предпоставки за достъп до финансирането от фонда за икономическо възстановяване.
"Нашето предположение е, че фондът за възстановяване ще бъде одобрен и ще бъде силна смесица от безвъзмездни средства в по-голямата си част и по-малко заеми", заяви Кристин Лагард на днешната редовна пресконференция на ЕЦБ.
"Със сигурност има много силни очаквания, които са свързани с преодоляването на щетите в онези страни и сектори, които бяха масово наранени от коронавирусната епидемия", отбеляза тя.
Според нея "амбициозната и координирана фискална политика остава от ключово значение". Фискалните мерки, насочени към противодействие на коронавирусната икономическа криза, трябва да бъдат "временни и целенасочени" за подпомагане на работници, бизнес и държави, отбеляза тя на пресконференцията.
Управителният съвет на ЕЦБ приветства силно плановете за "ЕС от следващо поколение" - новият инструмент на Европейската комисия за икономическо възстановяване, добави Лагард, призовавайки европейските лидери "да постигнат бързо съгласие" относно финансовият пакет, който би помогнал за "подмладяването" на икономиките на единния блок.
Относно политиките на самата ЕЦБ, Кристин Лагард посочи, че вероятно ще бъде използван целият размер на "Пандемичната програма за спешни покупки на активи" (PEPP), за да бъде подкрепено възстановяването на Еврозоната от коронавирусната криза.
Тя подчерта гъвкавостта като "ключов аспект" на програмата, добавяйки, че паричната политика на банката е подходяща и в момента няма причина да бъде преразгледана.