В понеделник европейските акции отскочиха от двуседмични дъна с оглед на надеждите за напредък в разработването на лечение на Covid-19, които компенсират инвеститорските опасенията относно активизирането на коронавирусните случи на стария континент, рискуващо да ограничи текущото икономическо възстановяване.
Повод за тези надежди даде решение на Администрацията за храни и лекарства на САЩ (FDA) да одобри използването на възстановяваща кръвна плазма от прекарали Covid-19 за лечение на заболяването. Президентът Доналд Тръмп определи това като "невероятно ниво на успех“. "Файненшъл таймс" пък съобщи, че Тръмп може да нареди на FDA да даде одобрение и на разработваната коронавирусна ваксина от Университета в Оксфорд, която да бъде разпространявана от фармацевтичната компания AstraZeneca.
Доналд Тръмп също така нарече и своето решение да изисква прозрачност в болничните цени като възможно най-голямото нещо, правено някога в здравеопазването, и обеща, че ще назначи "невероятни" хора в администрацията си, ако бъде преизбран през ноември.
Междувременно министърът на промишлеността и търговията на Русия Денис Мантуров обяви през уикенда, че компаниите Binnopharm, R-Pharm и Generium ще обединят усилията си, за да участват в производството на коронавирусна ваксина.
Всички това доведе до позитивен тон на търговия на европейските борси, като обшият европейски индекс Stoxx Europe 600 нараства с 1,7% през първата половина на днешната търговия. Немският индекс Dax нараства с 2,29%, френският CAC 40 - с 2,2%, а британският FTSE100 - с 1,88%.
Фючърсите на американските фондови индекси също бележат напредък преди началото на търговията на Уолстрийт, като фючърсите на DJIA нараства с над 200 пункта (с 0,8%), на S&P 500 - с 0,7% и на Nasdaq 100 - с 0,93%.
Акциите на фармацевтичната компания AstraZeneca поскъпват с 2,9%, а на една от най-големите компании в света за производство на кръвна плаза за лечение - испанската Grifols - нарастват с близо 3%.
През днешната търговия нарастват и акциите на петролните и газови компании с оглед на поскъпване на петролните фючърси с около 0,8%, тъй като наближаващите Мексиканския залив две бури, рискуващи да се превърнат в урагани, доведоха до затваряне на повече от половината петролни платформи в региона.
Опасенията от задаващата се втора вълна на коронавирусната инфекция обаче може да ограничи подема на фондовите борси с оглед на сериозното повишаване на новозаразените с Covid-19 във Великобритания, Франция, Испания и Германия, което кара част от тях отново да затегнат рестрикции за пътуване.
Акциите на IAG, компанията, която притежава British Airways, поевтиняват с 0,8%, а на Air France с 0,75%, след като британското правителство заяви, че пътуващите до Франция са длъжни да потвърдят, че не страдат от коронавирусни симптоми или че не са били в контакт с потвърден случай в рамките на 14 дни преди пътуването.