„Заболяването се проявява след 20 – та година на човек и в напреднал стадий болестта засяга много хора над 60 години. Една трета от възрастното население страда от венозни болести, каза пред БНР д-р Елена Горанова, виден експерт по съдова хирургия с повече от 30 годишен опит, председател на Балканския венозен форум.
„През летния сезон венозните проблеми се обострят и се създават предпоставки за тромбофлебити“.
Съветът на специалиста е да се избягва излагането на топлинни източници като слънце, сауни, печки при проблеми с вените.
„Често разширените вени се проявяват през бременността и понякога остават за цял живот. Особено това може да се прояви, ако жената е раждала със цезарово сечение, поясни съдовият хирург.
"Профилактиката на разширените вени трябва да започне при първите симптоми като мравучкане и тежки и уморени крака.
Най-добрата профилактика за разширени вени е умереният спорт, като най-подходящ е плуването, но ако човек не спортува нищо, то тогава са препоръчителни ежедневните разходки.
Много полезно при всички случаи и степени на заболяването е почти постоянното носене на медицински ластични чорапи – първа степен на компресия“, разказа още д-р Горанова.
Тя посочва още,че лечението на разширените вени у нас започва с консултация със съдов хирург или ангиолог.
Освен първоначален оглед, най-важното изследване е доплеровата сонография. Ако се налага се прави и модерно ехографско изследване.
„Заболяването има шест фази. На първо място е медикаментозното лечение, което покрива всички фази на заболяването. То може да се провежда и профилактично, за времето, когото човек няма оплаквания.
Вече има много пречистени медикаментозни форми – венотоници.
Има и модерно миниинвазивно оперативно лечение, прие което оперативната травма е минимална“. Това посочи още д-р Горанова.
„Тук проблемът е, че Здравната каса не покрива тези модерни и щадящи методи за лечение. Частично и недостатъчно се покрива старият метод за операции на вените. Касата не поема и нито един от медикаментите за разширени вени у нас . Преди са се покривали някои от тях. Не се покриват и ластичните чорапи, което е много важно за бременните жени“, казва още д-р Горанова.
Още по темата в звуковия файл.
Д-р Елена Горанова участва в екипа, изготвил българските „Препоръки за лечение на хроничната венозна болест“, съавтор е и на европейското „Ръководство за склеротерапия“.
Въвежда за първи път в българската медицинска практика миниивазивното оперативно лечение на вени с радиофреквентна аблация, а по- късно прилага и лазерната аблация.
Има докторантура на тема „Дигитално моделиране за прогнозиране развитието на артериални аневризми в абдоминалната област и единствена в страната може да го прилага.
Автор на много публикации в научни списания, член на Българското научно дружество по ангиология и съдова хирургия.