Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Домбровскис: Дигиталният данък на ЕС е необходим за финансиране на социални програми

Валдис Домбровскис, вицепрезидент на ЕК
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Изпълнителният вицепрезидент на Европейския съюз Валдис Домбровскис заяви в понеделник, че обмисляният общ цифров данък е необходим за финансиране на бъдещи социални програми в ЕС.

"Трябва да се заемем с цифровото данъчно облагане и трябва да го направим за предпочитане в международен план, тъй като цифровата икономика вече е доста глобализирана", посочи Домбровскис чрез негово онлайн включване на австрийския икономически форум Alpbach.

Предложеният през май дългосрочен бюджет на ЕС в размер на 1,1 трилиона евро съдържа разпоредби, които биха могли да доведат до въвеждането на цифров данък за периода 2021 до 2027 година. С оглед на това германският финансов министър Олаф Шолц обяви в края на август, че международното споразумение за цифров данък предстои да бъде представено тази есен.

Междувременно Домровскис се изказ и на семинар на BusinessEurope, където посочи, че сключването през миналия месец "мини сделка“ със САЩ за премахване на митата на ЕС за американски омари, е малко вероятно да бъде последвана бързо от подобни други търговски споразумения, имайки предвид трансатлантическите различия в селското стопанство.

Валдис Домбровскис, който поеме и поста на еврокомисар по търговията, каза, че тази сделка, представляваща първото намаление на мита от този тип от повече от две десетилетия насам, е малка в икономическо отношение, но голяма в политически план.

Той обаче предупреди да не се очакват по-нататъшни такива "мини споразумения", отчасти поради различията във възгледите дали да се включи селското стопанство като част от търговските преговори между ЕС и САЩ.

"В момента не предстоят нови "мини-сделки“. Бяхме много ясни, че нашият мандат обхваща само промишлени стоки, докато САЩ искат да включат в бъдещото търговско споразумение и селското стопанство", посочи Домровскис.

Агенция Ройтерс напомня, че рибните продукти се считат за индустриални, а не за селскостопански стоки.

Домбровскис обаче заяви, че се надява сделката да послужи като „трамплин за по-големи неща“.

Еврокомисарят също така каза, че Европейският съюз желае по-специално да разреши дългогодишния спор относно субсидиите за самолетостроителните компании.

САЩ вече получили разрешение от Световната търговска организация (СТО) да наложат мита за 7,5 млрд. евро върху стоки от ЕС с оглед на европейските субсидии, предоставени на производителя на самолети "Еърбъс" (Airbus).

Очаква се обаче ЕС да научи в рамките на следващите седмици от СТО нивото на ответни тарифи, които може да наложи върху американски стоки с оглед на субсидиите на САЩ за "Боинг" (Boeing).

"Вместо да налагаме мита, аз бих желал да намерим съвместни решения", посочи Домбровскис, добавяйки, че вече е разговарял с търговския представител на САЩ Робърт Лайтхайзер.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени