Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анелия Симеонова: Синдромът на неспокойните крака е често срещано нарушение на съня

Прегледи за синдрома от 21 септември до 2 октомври

Д-р Анелия Симеонова
Снимка: Личен архив

"Синдромът на неспокойните крака е често срещано вторично нарушение на съня и много от пациентите губят доста време преди то да се диагностицира правилно", каза пред БНР д-р Анелия Симеонова, невролог, специалист по медицина на съня в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда. Професионалните й интереси са в областта на лечението на мозъчен инсулт и медицината на съня.

От 21 септември до 2 октомври Клиниката по Неврология и Медицина на съня към Аджибадем Сити Клиник Болница организирани безплатни прегледи,  засягащи това не толкова известно, но много често нарушение на съня по повод на Световният ден на синдрома на неспокойните крака, който отбелязваме на 23 септември тази година.

"Синдромът на неспокойните крака е състояние, от което страдат средно 7-8% от населението на света, което го прави заболяване сравнимо по честота с диабет тип 2.

 Състоянието представлява сензорно- моторно неврологично нарушение, което се изразява в неустоимо желание за движение на краката, често съпроводено от необичайни и неприятни усещания, описвани като опъване, дърпане, мравучкане, изтръпване.

Тъй като симптомите се появяват най-често вечерно време, могат да причинят тежки нарушения на съня и да понижат значително качеството на живот", обясни пред БНР д- р Симеонова.

Специалистът пояснява още,че синдромът се среща по-често сред жени и възрастни хора. С по-голяма честота се развива по време на бременност.

Сред предразполагащите фактори са още фамилна обремененост, хронични заболявания като диабет, бъбречна недостатъчност, периферна полиневропатия, прием на някои антидепресанти.

"Познат е идиопатичният синдром на неспокойните крака, който е фамилен и вторият -  така нареченият симптоматичен синдром, който може да бъде съпътстващ при много заболявания.

Като например при бременните жени, при които намалява обмяната на желязото, при множество заболявания на опорно - двигателния апарат, които могат доведат до синдрома, при увреждането на периферните нерви в резултат на диабет."

Оплакванията започват или се влошават при почивка, по време на покой, в легнало или седнало положение и се подобряват и отшумяват при движение, ходене или разтягане, но само докато продължава движението“ – разясни д-р Симеонова.

Най-важното изследване за диагностика на синдрома на неспокойните крака е т-нар.нощна полисомнография. То се прави по време на сън в болнични условия.

 Пациентите също ще могат и сами да проверят каква е тежестта на симптомите им онлайн чрез попълване на анкета.

За прегледите се записва час на телефоните: 0884 993 248, 0884 993 342, 0884 933 298.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна