Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ръст на дефицита на САЩ със 111% при старта на фискалната 2021г. през октомври

Американското правителство започна фискалната 2021 година с бюджетен дефицит през октомври от 284 млрд. долара, което е рекорд за този месец, тъй като разходите, свързани с коронавируса, се увеличиха рязко спрямо година по-рано, а приходите намаляха, съобщи Министерството на финансите, предаде Ройтерс.

Това е със 111% повече от дефицита за 134 млрд. долара през октомври 2019 г. и с 61% по-висок от предходния рекорден дефицит за 176 млрд. долара по време на финансовата криза и рецесията през 2009г.

Федералните приходи на САЩ за октомври са намалели с 3% до 238 млрд. долара, до голяма степен заради по-ниските приходи, удържани от заплати в резултат на намалените нива на заетост и временното отлагане на вноските за социално осигуряване и за Medicare, което беше наредено от президента Доналд Тръмп, съобщи министър на финансите.

В същото време разходите за октомври са се увеличили с 37% до 522 млрд. долара, което включва големи увеличения на харчовете за здравеопазване, за помощта с храна и за обезщетение за безработица, както и други помощни програми, свързани с коронавирусната криза.

В рамките на приключилата на 30-и септември фискална 2020 г. беше отчетен рекорден дефицит от 3,132 трлн. долара, което беше трикратно повече от негативния бюджетен баланс през предходната година заради огромните по размер разходи, свързаните с предоставените помощи заради Covid-19.

Министерството на финансите заяви, че дефицитът за 2020 г. все пак беше отчасти ограничен чрез далеч по-ниски разходи и по-силни приходи в първите месеци на отминалата фискална година - преди пандемията да затвори големи части от икономиката през март.

Тазгодишният фискален дефицит може да достигне между 1,5 и 2 трлн. долара, ако от Конгреса на САЩ не бъдат приети допълнителни законопроекти за извънредни разходи, свързани с коронавирусната криза, заяви Марк Голдуейн, старши вицепрезидент на Комитета за отговорен федерален бюджет.

Агенция Ройтерс отбеляза че преди коронавирусната пандемия Съединените щати бяха на път да постигнат дефицит от 1 трлн. долара през фискалната 2021 г., тъй като намаляването на данъците от страна на републиканците на президента Доналд Тръмп през 2017 г. доведоха до намаляване и на приходите в държавната хазна.

"Ако няма нови антикризисни законопроекти, ние ще се върнем на стария и неустойчив път на дефицита, по който св движехме преди пандемията", отбеляза Голдуейн.

Той обаче добави, че Комитетът за отговорен федерален бюджет (известния "мозъчен тръст" за  наблюдение на бюджета) се застъпва за допълнителни целеви разходи за поддържане на заетостта в силно засегнатите сектори, общностите и полаганите за здравеопазването усилия, включително и за разпространението на ваксини, което ще има положителни ефекти върху растежа и федералните приходи.

Междувременно американският Конгрес остана в безизходица в четвъртък по отношение на дискусиите за възможна допълнителна помощ, тъй като лидерът на Републиканската партия в Сената Мич Макконъл изрази предпочитанието си към пакет от 500 млрд. долара, който е далеч по-малък по размер от разходите за 2,2 трлн. долара, за които настоява говорителят на Камарата на представителите от Демократическата партия Нанси Пелоси.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна