Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проза и откъси от дневници на Силвия Плат излизат за първи път на български

Силвия Плат
Снимка: архив

"Джони Паник и Библията на сънищата" с 31 съчинения в проза и откъси от дневниците на поетесата Силвия Плат (1932-1963) излиза за първи път на български от изд. "Лист". 

Избраните съчинения в проза на Силвия разкриват слабо познати страни от оригиналното ѝ литературно наследство. Темите и мотивите в тях се разгръщат в пълнота по-късно в поезията ѝ, за която получава световно признание. Прозата на Плат е пътешествие в поетично пространство, изпълнено с болезнени, но и магнетични видения. Образите ѝ превеждат читателите през лабиринта на един странен и завладяващ вътрешен свят, в който могат да потърсят нови пътища и към себе си. Преводът на български е на Надежда Радулова.

Подборът на произведенията в новата книга е правен от Тед Хюз – поет и съпруг на Силвия Плат. След смъртта ѝ той преглежда детайлно цялото ѝ творческо наследство. Част от него са седемдесет разказа, повече от които непубликувани приживе. От тях избира най-добрите седемнайсет и през 1977 г. ги помества в селекция с откъси от дневниците ѝ и материали, писани от Плат за списания. 

Авторката е позната у нас с единствения си роман "Стъкленият похлупак" и избрани стихове. 

"Стихотворенията идват директно от чувствителните и емоционалните ми преживявания, – казва в интервю Силвия Плат и допълва – Личният опит е много важен." Младата писателка посмъртно е носител на „Пулицър“ за поезията си, но единственият ѝ роман „Стъкленият похлупак“ става най-известната ѝ творба. В него има доста биографични елементи. Когато романът излиза през 1963 година, се превръща в култов не само за поколението на Плат, но и за поколения млади хора след това. Като тийнейджър тя е публикувала кратки разкази, но сама признава, че желанието ѝ винаги е било за роман, в който „можеш да побереш четки за зъби и всички принадлежности на всекидневния живот“.

Силвия Плат е родена в Бостън, в семейството на университетски преподавател – емигрант от Германия. През 1955 г. Плат спечелва Фулбрайтова стипендия, която ѝ дава възможност да продължи образованието си в Кеймбридж. Там среща Тед Хюз. След години на борба с депресията Силвия Плат слага край на живота си.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени