Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Участъкът на "Северен поток 2" в германски води може би вече е завършен

Руски кораб за полагане на тръби "Фортуна"
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Руският кораб за полагане на тръби "Фортуна" е напуснал строителната площадка на газопровода "Северен поток 2" в Балтийско море, показват данните на онлайн платформата за технологии и иновации Refinitiv Eikon. Това предполага, че участъкът от 2,6 км от проекта в германските води може би вече е завършен.

Сега корабът "Фортуна" се е насочил към северногерманското пристанище Висмар, показват още данните, цитирани от Ройерс.

По-рано този месец руският кораб за полагане на тръби поднови работата по тръбопровода, който ще пренася природна газ директно от Русия към Западна Европа, заобикаляйки Украйна. Работата беше спряна за една година поради рисковете от американски санкции.

Тръбопроводът, който се очаква да струва 9,5 млрд. евро, ще направи Западна Европа по-зависима от руския газ, а Вашингтон заяви, че този проект ще компрометира европейската енергийна сигурност, докато Кремъл определи заплахите за санкции от страна на САЩ като "нелоялна конкуренция".

Корабът "Фортуна" трябва да продължи строителството на тръбопровода в датски води през следващия месец.

Консорциумът, изграждащ газопровода, воден от руския газов гигант „Газпром“ със западни партньори, все още трябва да прокара над 100 км тръбопровод, въпреки че над 90% от проекта "Северен поток 2" вече е завършен.

Висши представителите на американската администрация заявиха миналата сряда, че Вашингтон призовава европейските съюзници и частни компании да спрат работата, която може да помогне за изграждането на газопровода, като САЩ подготвят по-широки санкции по проекта през следващите седмици.

Кремъл заяви миналия четвъртък, че новите санкции на САЩ, насочени към "Северен поток 2", могат да усложнят завършването на газопровода, но че Москва и европейските държави имат интерес той да бъде построен.

Западните партньори на "Газпром" по проекта са германските Uniper и Wintershall Dea на BASF, английско-нидерландската петролна компания Shell, както и австрийската OMV и френската Engie.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна