Германската икономика успява да се задържи на повърхността, но би могла да претърпи "значително отстъпление", ако бъде удължен срокът на настоящите ограничителни мерки, заяви в понеделник Бундесбанк при представяне на редовния си ежемесечен икономически доклад.
От есента насам Германия предприема все по-строги мерки, като затваряне на някои училища и магазини, за да ограничи движенията и събиранията, докато страната се бори с втора вълна от коронавирусни инфекции.
Междувременно канцлерът Ангела Меркел поиска "много бързи действия" за противодействие на разпространението на мутациите на Covid-19 и в тази връзка насрочи за тази седмица среща с регионалните лидер, за да бъдат обсъдени още по-строги ограничения и локдауни.
Централната банка на Германия заяви, че икономиката би трябвало да може да удържи позициите си пред съществуващите ограничения, но може да обърне курса, ако мерките бъдат удължени или затегнати допълнително.
"Ако коронавирусните инфекции не успеят да отслабнат значително и настоящите ограничения върху икономическата дейност продължат или дори бъдат затегнати, може да има значително икономическо отстъпление", посочи в своя доклад Бундесбанк.
Здравният министър Йенс Шпан вече заяви, че Германия няма да може да вдигне всички бордюри в началото на февруари.
Бундесбанк заяви, че икономиката вероятно е в стагнация, но не се е свила през последните три месеца на 2020 г. като възстановяване в индустрията и строителството, компенсирало спада в хотелиерството и търговията на дребно.
"Тези обнадеждаващи сигнали за устойчивостта на германската икономика дават надежда, че ограниченията върху икономическата дейност, удължени и затегнати в началото на новата година, не трябва да забавят прекомерно възстановяването", каза централната банка.
Тя цитира и наскоро сключената сделка Брекзит сделка между ЕС и Великобритания като положителна за двустранната търговия.