След прекъсването заради пандемията, Симфоничният оркестър на БНР продължава звукозаписната си дейност за националния звуков архив. Съвсем скоро той ще бъде допълнен с впечатляваща селекция от нови произведения на Тутев и Хайдн, Стоянов и Шьонберг, Шуберт и Волф.
За тях разказва маестро Марк Кадин: "Звукозаписният музикален фонд е съкровищница и гордост за всеки национален медиен алианс. И фонотеката на Българското национално радио не е изключение. Нашата задача е нейното постоянно усъвършенстване и стремеж да я направим една от най-ценните и уникални в Европа. Накратко, бих определил мисията ни така - развитие и просвещение.
На 8 февруари стартирахме нова серия от записи. Започнахме с творби на Георги Тутев – изтъкнат представител на българския авангард, основател на Дружеството за нова музика в България и практически забравен днес в родината си. След това, в плановете ни има ранни и малко известни произведения на Веселин Стоянов и Арнолд Шьонберг, както и редки оркестрации за необичайни състави – Валсове на Шуберт в преработка на Едисон Денисов и "Италианска серенада" на Хуго Волф във версията на Макс Регер.
Ще осъществим и още един важен проект, свързан с името на Йозеф Хайдн. През 2022 г. светът ще отбележи неговия юбилей – 290 години от раждането на великия австрийски композитор. Хайдн по право наричат "бащата на симфонията" и родоначалник на симфоничния оркестър. За съжаление, някои от симфониите му не присъстват в музикалния фонд на БНР. Ние ще запълним този пропуск и ще ги запишем в рамките на една година. А най-близката ни среща с публиката ще бъде на 14 май и много разчитаме на нея!"
___________________________________________________________________
Фонотеката на Българското национално радио е създадена през 1935 година и е уникален сбор от записи, формиран дълги години. В нея се пазят записи на български композитори, световна класика, изпълнения на личности с изключителен принос в развитието на българската култура и други.