Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Марио Драги: Италия няма да се върне на нивата от преди пандемията до 2023 г.

Изказване на Марио Драги (в средата) преди вот на доверие за неговото правителство в Сената на Италия
Снимка: БТА

Премиерът Марио Драги обеща в сряда мащабни реформи, които да помогнат за възстановяването на Италия след коронавирусната пандемия, като той определи приоритетите си преди вот на доверие на неговото правителство, съобщава Ройтерс.

Новият италиански премиер направи оценка, че икономиката на страната няма да се върне на нивата от преди пандемията преди края на 2022 г.

Бившият президент на Европейската централна банка обяви нови реформи, насочени към справяне с неотложни въпроси и одобряване на средствата за възстановяване. В първата си реч като премиер Драги обяви реформи в секторите на публичната администрация, данъчната система и правосъдната система.

Бившият шеф на Европейската централна банка положи клетва през уикенда като нов премиер на Италия, който има подкрепата на партии от целия политически спектър, за да води страната през здравната криза и икономическия срив, причинени от Covid-19.

"Нашият основен дълг е да се борим с пандемията по всякакъв начин и да опазваме живота на нашите съграждани", каза Драги в първата си реч пред парламента. "Днес единството не е опция, единството е дълг".

Марио Драги заяви, че правителството му ще гледа към бъдещето с поредица от реформи, насочени към насърчаване на дългосрочния растеж в третата по големина икономика на еврозоната, която се оказа в най-дълбоката рецесия от Втората световна война.

Неговите непосредствени приоритети ще бъдат осигуряване на плавна кампания за ваксинация срещу Covid-19 и пренаписване на плановете за това как да се изразходват повече от 200 милиарда евро от средствата на Европейския съюз, насочени към възстановяване на италианската икономика.

За да гарантира, че парите са добре изразходвани, Драги сигнализира, че иска да извърши основен ремонт на публичната администрация, която е ограничена от бюрокрацията, както и в съдебната система, която е една от най-бавните в Европа.

"Подобно на правителствата от следвоенния период, днес имаме възможността, или по-скоро отговорността, да започнем нова реконструкция", каза Драги, който получи бурни овации от сенаторите след 50-минутното си обръщение в Горната камара на италианския парламент.

Коментирайки външните отношения на Италия, Марио Драги каза, че страната му е обвързана със своите партньори от Европейския съюз и САЩ, но също така ще търси диалог с Русия.

В същото време италианското правителство ще поиска нов пакт на ЕС за имиграционните политики.

Гласуването на доверие на правителството на Марио Драги в Сената на Италия трябва да започне в полунощ тази вечер (00.00 часа българско време).

Ако успее в мисията си, Драги не само ще спомогне за съживяването на Италия след най-тежката рецесия след Втората световна война, но и ще даде тласък на целия ЕС, който отдавна е разстроен заради хроничната мудност на Италия.

Драги е сред най-уважаваните фигури в Европа след осемгодишното му управление на ЕЦБ, а номинацията му за министър-председател е приветствана от инвеститорите, като това се отрази при продажбите на италиански облигации във вторник, което предизвика рекордно инвеститорско търсене.

Въпреки това, Драги е изправен пред големи предизвикателства, тъй като много сектори на икономиката са в застой, а някои компании оцеляват само благодарение на държавните помощи. Марио Драги каза, че не може да защити всяка работа или бизнес, добавяйки: "Някои ще трябва да се променят, дори радикално".


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна