Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

САЩ: Рязък спад на исковете за обезщетения за безработица до тримесечно дъно от 730 хиляди

Броят на американците, които загубиха своята работа и поради това потърсиха обезщетения за безработица, отбеляза изненадващо рязко понижение през последната седмица до тримесечно дъно на фона на спадащия брой на инфектирани с Covid-19. Краткосрочните перспективи за пазара на труда обаче продължават да бъдат неясни с оглед на сериозните зимни бури, които удариха американския юг в средата на февруари.

Молбите за помощи за безработица през седмицата до 20-и февруари се понижиха със 111 000 до 730 000 (тримесечно дъно) спрямо 841 000 седмица по-рано, докато осредните очаквания бяха за около 830 хиляди.

Други 451 402 американци обаче пък са кандидатствали за обезщетения чрез временната федерална помощна противоепидемична програма, заявиха от правителството.

Като се добавят новите държавни и федерални искове, правителството получи през миналата седмица 1,16 милиона заявления за обезщетения за безработица, като комбинираните искове не са спадали под 1 милион на седмица от месец май 2020 г. насам.

Броят на обезщетения за безработица достигна своя рекорден връх от 6,867 милиона през седмицата до 28-и март 2020 г., когато беше първия Covid локдаун, след което техният брой започна да се понижава, но продължава да се задържа трайно над техния пик от 665 000, достигнат по време на Голямата рецесия преди повече от десет години (през 2007-2009 г.).

Междувременно броят на хората, които вече получават щатски обезщетения за безработица, се понижи през седмицата до 13-ти февруари със 101 хиляди до 4,42 милиона. Те са известни като продължаващи искове за обезщетения за безработица.

Междувременно Търговският департамент на САЩ отчете силен ръст на промишлените поръчки през януари.

Поръчките за промишлено произведени стоки за дълготрайна употреба се повишиха през януари с 3,4% спрямо декември 2020 г., когато нараснаха с 1,2%, докато очакванията на финансовите пазари бяха за доста по-скромен растеж с 1,1 на сто.

Поръчките за дълготрайни потребителски стоки, без тези за транспорта, пък се повишиха с 1,4% през януари след ръст с 1,7% месец по-рано.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Най-четени