Петролът сорт Брент поскъпна над $ 70 за барел за пръв път от началото на коронавирусната пандемия след информация за въоръжени нападения над петролни съоръжения на Саудитска Арабия.
В неделя йеменската групировка Хути, приближена до Иран, обстрелва чрез дронове и ракети "в сърцето" на петролната индустрия на Саудитска Арабия, включително петролното съоръжението на компанията Saudi Aramco в Рас Танура, което е от жизненоважно значение за петролния износ на близкоизточната държава. Рияд определи тази атака като неуспешно нападение над глобалната енергийна сигурност.
Военен говорител на йеменската група потвърди, че хутите са атакували в неделя по въздух петролни съоръжения на Саудитска Арамко. Той добави, че основна цел на нападенията е било пристанището Рас Танура което е едно от най-големите места за зареждане на саудитски петролни танкери. Хутите също така посочи, че са обстрелвали обекти и в Дамам, Асир и Джазан в Саудитска Арабия.
Коментарите дойдоха след като ръководената от Саудитска Арабия коалиция в Йемен предприе ответни атаки срещу Сана, крепост на хутите.
Новината допринесе за ново поскъпване на петрола на световните борси по време на търговията в понеделник.
Фючърсите на петрола Брент поскъпнаха в началото на търговията над $70 за барел за пръв път от началото на световната коронавирусна пандемия, като бяха достигнати нива от $71,38 за барел - най-скъп петрол Брент от 8-и януари 2020 г. Последва леко връщане назад, като към 11.00 часа българско време петролът Брент се търгува около $69,90 за барел, нараствайки с 0,75% в рамките на деня.
Фючърсите на американския лек суров петрол WTI пък се повишават с 0,7% към $66,50 за барел, като по-рано през деня те достигнаха ценови връх от $67,98 за барел - най-високо ниво от октомври 2018 г. насам.
Хелима Крофт от RBC Capital заяви пред Ройтерс, че последният инцидент подчертава колко опасна остава несигурността в региона на Близкия Изток от близо 18 месеца насам след иранските въздушни удари на 14 септември 2019 г., които доведоха временно до намаляване наполовина на петролните добри в Саудитска Арабия,
Допълнителна подкрепа за продължаващо поскъпване на петрола оказва и одобреният от Сената на САЩ нов финансов пакет на стойност 1,9 трлн. долара в подкрепа за американците и на икономиката да се справят с негативните последици от коронавирусната криза.
Петролът поскъпва за четвърта поредна сесия на търговия, след като през миналата седмица страните от формата "ОПЕК +" се договориха да запазят непроменено производството на петрол и през месец април, докато очакванията бяха за известно разхлабване на ограничените добиви.