Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел заяви във вторник, че Европейският съюз не се опитва да приложи "ваксинен национализъм" или да използва ваксините срещу Covid-19 за "пропагандни цели".
Той подчерта, че докато Великобритания и САЩ имат категорични забрани за износ на Covid ваксини, ЕС не е спрял да изнася, съобщава Ройтерс.
ЕС е подложен на вътрешни удари за разпространението на коронавирусните ваксини, което е много по-бавно от това във Великобритания и САЩ. Съюзът е атакува и зад граница, тъй като до момента прави по-малко доставки на ваксини за бедните страни, отколкото Китай, Русия или Индия.
В обширно изявление, Шарл Мишел, който представлява лидерите на 27-те държави членки на Европейския съюз, изложи защитата на ваксинационната стратегия на блока. Той каза, че без Европа не би било възможно да се разработят и произведат няколко ваксини за по-малко от година, а солидарността на ЕС помага на бедните страни да получат първите дози.
Той нападна "широко рекламираното" снабдяване с ваксини от Китай и Русия за други страни.
"Не бива да се оставяме да бъдем подвеждани от Китай и Русия, и двата режима с по-малко желани ценности от нашите, тъй като те организират силно ограничени, но широко разгласени операции за снабдяване с ваксини на други", посочи Мишел. Той също така отбеляза, че и Китай, и Русия са ваксинирали по-малко хора у дома, отколкото хората, ваксинирани в ЕС.
"Европа няма да използва ваксини с пропагандна цел. Ние популяризираме нашите ценности."
Шарл Мишел също така защити системата за контрол на износа на ваксинационни дози, произведени в страни от ЕС, на която система Италия се позова миналата седмица, за да блокира доставката на ваксини на компанията "АстраЗенека" до Австралия.
"Нашата цел: да попречим на компании, от които сме поръчали и предварително финансирали дози, да ги изнасят в други напреднали страни, когато тези компании не са ни доставили обещаното", каза Мишел. "ЕС никога не е спирал да изнася".
Той каза, че ЕС ще се превърне във водещия производител на ваксини в света през следващите месеци и е най-добре подготвен за бързо адаптиране на производството на ваксини към мутации на вируси.