Потребителската инфлация в САЩ се повиши през февруари до едногодишен връх след нарастване на енергийните цени. Основната инфлация обаче продължава да бъде относително стабилна, показват данните на Министерството на труда.
Индексът на потребителските цени (CPI) се повишение през февруари с 0,4% спрямо януари, когато нарасна с 0,3 на сто.
Спрямо година по-рано потребителската инфлация се ускори до 1,7% от 1,4% месец по-рано, като това е най-високата инфлация от февруари 2020 г.
Преди коронавирусната пандемия обаче инфлацията в САЩ беше още по-висока - на ниво от 2,3 на сто. Мнозина икономисти обаче прогнозират, че инфлацията може да достигне и дори да надвиши това предпандемично ниво до края на настоящата годината с оглед на засилване на икономическото възстановяване и новата антикризисна държавна подкрепа за 1,9 трлн. долара.
Основна причина за ускоряване на инфлацията е нарастване на енергийните цени с 3,7% през февруари (след спад с 3,6% през януари) и по-конкретно на бензина (с 1,6% след спад с 8,6% през януари), на газта за комуналните услуги (с 6,7% след повишение с 4,3% през януари) и на електрическата енергия (повишение с 2,3% след растеж с 1,5% месец по-рано).
Цените на хранителните стоки се повишиха през февруари с 3,6%, но след растеж с 3,8% през януари.
Изключвайки цените на храни и енергия, т.нар. основна инфлация (основен CPI) се повиши на месечна база с едва 0,1% и с 1,3% спрямо година по-рано, но след повишение с 1,4% през януари.
Графика на индекса CPI на САЩ на годишна база
След като падна почти до нулата в началото на коронавирусната пандемия, темпът на инфлация отново започна да се повишава, отразявайки възстановяването на водещата световна икономика.
Това, което оказва още по-голям възходящ натиск върху цените, са по-високите петролни цени и възникващият недостиг на много ключови материали, вариращи от дървен материал до полупроводници. Глобалните вериги за доставки пък все още са подложени на силен стрес от пандемията и компаниите не могат да намерят всичко необходимо на подходящи цени, за да задоволят своите нужди.
Въпреки растящата инфлация Федералният резерв на САЩ не дава индикации, че може да започне да обмисля повишаване на рекордно ниските лихвени ставки. Фед дори сигнализира многократно, че е готов да остава инфлацията да надмине целевото ниво от 2% за по-продължителен период от време, без това да налага повишаване на американските лихви. Централната банка прогнозира, че всяко едно по-рязко засилване на инфлацията след пълното отваряне наново на американската икономика вероятно ще бъде само временно явление.
Инвеститорите обаче не са толкова сигурни, което се отрази в рязко повишаване на доходността на американските държавни облигации през последните няколко месеца до най-високи нива от година насам, като тази тенденция вероятно ще запаси и в бъдеще. Това от своя страна ще оскъпи закупуването на автомобили, вземането на ипотека или тегленето на заеми.